PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu apeluje o przekazanie pamiątek

  • PAP/JL    9 sierpnia 2016 - 08:05
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu apeluje o przekazanie pamiątek

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu apeluje o przekazanie pamiątek dotyczących losów bytomian i mieszkańców regionu. Fot. Mat. prasowe

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu apeluje o przekazanie pamiątek dotyczących losów bytomian i mieszkańców regionu. Zbiórka zostanie tam przeprowadzona 9 września.
Akcja związana jest z rozpoczynającym się tego dnia II Światowym Zjazdem Bytomian.

– Wiemy, że na spotkanie, oprócz obecnych mieszkańców, przyjadą również dawni mieszkańcy Bytomia z różnych stron świata. Być może niektórzy mają pamiątki, które chcieliby nam przekazać. Zaproszenie jest jednak skierowane do wszystkich chętnych – mówi Małgorzata Iwanek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Muzealnicy spodziewają się m.in. fotografii przedstawiających święta rodzinne, np. komunie, chrzty, śluby; dokumentów historycznych – np. aktów urodzeń czy ślubów; a także przedmiotów codziennego użytku, np. tych z porcelany lub dawnych elementów wystroju wnętrz.

Pracownicy placówki podkreślają, że dzięki nowym nabytkom będą mogli lepiej utrwalić losy miasta oraz jego mieszkańców i opowiedzieć o nich kolejnym pokoleniom.

Zebrane przedmioty zostaną zbadane, wpisane do inwentarza, a następnie trafią do zbiorów muzeum. W przypadku zdjęć czy dokumentów istnieje możliwość zeskanowania ich na miejscu i przekazania w zdigitalizowanej formie, bez konieczności ich pozostawiania.

Zbiórkę pamiątek zaplanowano na 9 września w holu muzeum w ramach II Światowego Zjazdu Bytomian i konferencji „Bytom – nasza tożsamość. Ludzie, kultura, środowisko”.

Muzeum Górnośląskie – jedna z największych instytucji muzealnych województwa śląskiego – zostało powołane przez Bytomskie Towarzystwo Muzealno-Historyczne w 1910 r. Pierwszą wystawę otwarto w 1911 r.

Jedną z obecnie eksponowanych tam wystaw stałych jest wystawa etnograficzna „Z życia ludu śląskiego XIX i XX w.”. Prezentuje ona zwyczaje, które niegdyś kultywowane były na Górnym Śląsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.