PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Historii Kielc odchodzi pięciolecie

  • PAP    1 lutego 2013 - 20:14
Muzeum Historii Kielc odchodzi pięciolecie

Około 10 tys. eksponatów podarowali Muzeum Historii Kielc mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego. W piątek zaprezentowano najciekawsze z nich z okazji pięciolecia istnienia placówki.
Muzeum Historii Kielc jest jedną z najmłodszych placówek w mieście. W ciągu pięciu lat jej istnienia mieszkańcy miasta podarowali muzeum około 10 tys. pamiątek rodzinnych, zdjęć, książek, przedmiotów codziennego użytku, starych malowideł przedstawiających miasto oraz listy.

"Często trafiają do nas osoby, które chcą przekazać pamiątki mające także wartość historyczną. Na liście inwentarzowej podarowanych zbiorów mamy ponad 6 tys. pozycji. Wiele z nich to całe kolekcje, jak np. zbiór kilkuset zdjęć z czasów PRL, które pokazujemy na naszej ostatnie wystawie czasowej" - wyjaśnił kierownik działu gromadzenia i dokumentacji MHK Marcin Kolasa.

Jedną z najciekawszych darowizn, która w piątek była prezentowana po raz pierwszy, jest przedwojenna tablica fundatorów sztandaru kieleckiego II LO im. Jana Śniadeckiego. Inkrustowana w drewnie mapa Polski na planie krzyża rycerskiego jest ozdobiona 272 tarczami, na których wygrawerowano nazwiska nauczycieli, uczniów i rodzin związanych ze szkołą. Tablica została odnaleziona na strychu podczas powojennego remontu szkoły. Ówczesna dyrekcja kazała ją wyrzucić. Przez kilkadziesiąt lat przechowywał ją mieszkaniec Kielc, który był jednym z robotników robiących remont.

Cennym źródłem historycznym jest kolekcja kilkuset listów rodziny Gierowskich z okresu międzywojennego. Jest w nich wiele informacji o historii legionów, życiu w Polsce i najważniejszych wydarzeniach w Kielcach. W muzeum są też księga Rady Miejskiej z XVIII w., najstarsza pieczęć miejska, rzeczy ocalałe z kieleckiego getta i akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej.

"Trudno określić, który z naszych eksponatów jest najcenniejszy. Dzięki nim można poznać historię Kielc. Kolejną wystawą, którą już przygotowujemy, będzie 140 lat straży pożarnej w Kielcach. Pokaże ona nie tylko sprzęt strażacki, ale również jak zmieniało się miasto. Planujemy i zbieramy materiały do wystawy na 2014 rok, która przypomni wejście do Kielc legionów Piłsudskiego w setną rocznicę tego wydarzenia" - zapowiedział w piątek podczas jubileuszu muzeum dyrektor Jan Główka.

Współczesne Muzeum Historii Kielc zostało powołane do życia przez Radę Miasta Kielce. Od pięciu lat funkcjonuje w kamienicy z połowy XIX w. , która od 1913 r. była siedzibą Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Można w nim obejrzeć stałą ekspozycję "Z dziejów Kielc", która pokazuje miasto średniowieczne, Kielce należące do biskupów krakowskich (do końca XVIII w.) oraz stolicę regionu w XIX i XX stuleciu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.