PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Historii Polski pokaże jak tworzyliśmy państwo

  • pt/pap    15 czerwca 2016 - 07:45
Muzeum Historii Polski pokaże jak tworzyliśmy państwo

Muzeum Historii Polski będzie miało wystawę stałą, która pokaże, że Polacy potrafią tworzyć państwo (fot.mhp.pl)

• Muzeum Historii Polski będzie miało wystawę stałą, która pokaże, że Polacy potrafią tworzyć państwo - zapowiada dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
• Jak powiedział, w stałej ekspozycji MHP będzie mniej historii militarnej i martyrologicznej.
W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu "Muzea a wspólnota". Dyrektor Kostro przedstawił na nim założenia programowe Muzeum Historii Polski (MHP) oraz wizualizację projektu architektonicznego budynku.

Muzeum Historii Polski - jak podkreślił na początku dyskusji Kostro - wyrasta przede wszystkim z potrzeby opowieści o dziejach Polski, które każde nowe pokolenie reinterpretuje dla siebie na nowo.

"W różnych formach, w różny sposób ta historia jest przez każde pokolenie opowiadana i w związku z tym również po 1989 roku potrzebne jest ponowne przyjrzenie się tej sprawie" - tłumaczył. Podkreślił, że nowa placówka muzealna poświęcona dziejom Polski jest również potrzebna dla odwiedzających nasz kraj cudzoziemców.

Dyrektor MHP przypomniał też, że Muzeum powstanie w centralnym miejscu na Cytadeli Warszawskiej. W kompleksie, który ma być otwarty w listopadzie 2018 roku będzie gmach Muzeum Historii Polski, a także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Placówki te będzie uzupełniało funkcjonujące już dziś Muzeum Katyńskie.

Kostro podkreślił jednak, że do listopada 2018 roku najważniejsze będzie uzyskanie samego budynku Muzeum, natomiast jego wystawa stała najprawdopodobniej powstanie w późniejszym terminie. "Przestrzeń wystawy stałej planujemy na ok. siedem tysięcy metrów kwadratowych" - dodał.

Dyrektor MHP, opowiadając o kształcie przyszłej wystawy stałej, zaznaczył, że przedstawiana tam historia Polski będzie miała pozytywny wymiar.

"Nie w tym sensie, że nie można powiedzieć nic krytycznego na temat historii Polski, tylko że raczej szukamy takich dobrych wzorców i raczej szukamy cywilnych i pokojowych odniesień. To znaczy, że nas mniej interesuje historia militarna, bo ona w jakimś sensie będzie pokazywana przez Muzeum Wojska Polskiego, że mniej nas interesuje historia martyrologiczna, bo ona też przez różne placówki jest pokazywana" - wyjaśnił Kostro.

"Do demokratycznego społeczeństwa współczesnego potrzebujemy jednak przypomnienia o tym, w jaki sposób budowaliśmy społeczeństwo republikańskie w I Rzeczypospolitej, w jaki sposób funkcjonowała II Rzeczypospolita. To są pozytywne doświadczenia w takim sensie, że pokazują w jaki sposób potrafimy tworzyć państwo, a nie w jaki sposób walczymy" - podkreślił.

Podczas spotkania Kostro podsumował również dotychczasową 10-letnią działalność Muzeum i wymienił kilka najważniejszych wystaw. Wśród nich były "Wojenne rozstania", przedstawiająca drugą wojnę światową poprzez losy siedmiu rodzin, "Osiemnasta … bitwa, która zmieniła losy świata" o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej z 1920 roku czy "Londyn stolicą Polski", która była poświęcona polskiej emigracji w Wielkiej Brytanii w latach 1940-1990.KOMENTARZE (1)

  • Lech, 2016-06-17 12:24:31

    Czas na nowe kierownictwo w MHP. Pan Kostro był dobry w czasach PO, które rękoma pani Kopacz postanowiło zamknąć Muzeum Historii Polski za murami carskiej Cytadeli. Nie wiem jak można było na to pozwolić, by tak ważne dla Polski muzeum znalazło się na uboczu, za murami. Muzeum Historii Polski powinn...o być ulokowane w odbudowanym Pałacu Saskim. Przed Pałac można by wtedy przenieść pomnik ks. Poniatowskiego a w jego miejscu przed Pałacem Prezydenckim postawić pomnik ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Mam nadzieję, że Pan Premier Gliński zatrzyma obecny niedorzeczny projekt pana Kostro !!!  rozwiń