PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa najpopularniejsze

  • PAP    12 stycznia 2013 - 12:12
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa najpopularniejsze

945 tys. 812 osób, w tym ponad 345 tys. cudzoziemców, zwiedziło w zeszłym roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK). Należy ono do najpopularniejszych placówek muzealnych w Polsce.
Oddziały muzeum, w których w 2012 r. odnotowano najwyższą frekwencję to: trasa turystyczna w podziemiach Rynku Głównego (362,2 tys. zwiedzających), Fabryka Schindlera na krakowskim Zabłociu (239,1 tys. zwiedzających) i Stara Synagoga na Kazimierzu (118,3 tys. gości).

Turyści chętnie odwiedzają też udostępniane jedynie sezonowo zabytki średniowiecznego Krakowa: Wieżę Ratuszową (ponad 29 tys. osób) oraz Barbakan (34,7 tys. zwiedzających) i mury obronne (17,8 tys. osób).

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji, bo ten wynik lokuje nas w czołówce placówek muzealnych w Polsce. W strategii rozwoju, zapisaliśmy, że chcemy być liderem wśród muzeów miejskich i udało nam się to osiągnąć, jeśli chodzi o przychody, liczbę zwiedzających i wydawnictwa" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski.

Podziemny Rynek przyciąga przede wszystkim turystów krajowych - w 2012 r. trasę zwiedziło 47 tys. cudzoziemców na ponad 362 tys. wszystkich gości.

Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Stara Synagoga i Apteka "Pod Orłem" to magnesy dla obcokrajowców. Spośród 239 tys. zwiedzających Fabrykę aż 155,4 tys. to obcokrajowcy. Najwięcej było turystów z Wielkiej Brytanii, USA, Niemiec, Skandynawii i Izraela.

W Starej Synagodze na 118,3 tys. gości ponad 60 tys. to byli cudzoziemcy. W Aptece "Pod Orłem" do początku listopada, kiedy obiekt zamknięto w związku z remontem, było 41,2 tys. obcokrajowców (na 47,9 tys. wszystkich zwiedzających).

W zeszłym roku w Muzeum Historycznym zorganizowano 245 lekcji dla ponad 6 tys. osób i 179 warsztatów dla ponad 4 tys. zainteresowanych.

Jak podkreśla dyrektor Niezabitowski podniesienie atrakcyjności muzeum musi wiązać się z kompleksową przebudową wystaw, stąd plan "MHK OdNowa", który zakłada zmiany niemal we wszystkich oddziałach. Część z nich już je przeszła, jak np. oddział przy ul. Pomorskiej upamiętniający ofiary gestapowskiego i stalinowskiego terroru.

W marcu w 70. rocznicę likwidacji krakowskiego getta otwarta zostanie nowa wystawa stała w Aptece "Pod Orłem". Przemianę mają przejść także dwa inne nieczynne obecnie oddziały: Teatralny oraz Celestat.

Projekt nowej wystawy stałej prezentującej historię teatru jest już gotowy. "Jestem przekonany, że ten oddział, który dotyka legendy Wyspiańskiego, Solskiego, Modrzejewskiej i innych gwiazd sceny znajdzie swoich miłośników. Tam frekwencja po zmianach skoczy o kilkaset procent. Mamy już projekt multimedialnej wystawy, w której zwiedzający stanie się częścią teatru" - powiedział PAP Niezabitowski. Trwają starania o fundusze na realizację tego projektu.

Celestat, w którym prezentowano dzieje krakowskiego Bractwa Kurkowego, ma być w przyszłości muzeum obronności miejskiej, co wyróżniałoby go spośród innych placówek pokazujących militaria i historię wojskowości.

Atrakcją ma być tworzony obecnie "Thesaurus Cracoviensis" ("Skarbiec krakowski") czyli rodzaj otwartego dla zwiedzających magazynu eksponatów muzealnych. "Będzie można tam przyjść i zobaczyć przedmioty - militaria, numizmatyki, zegary, obrazy i inne - bez kontekstu nadawanego im przez kuratorów wystaw. To będzie oddział dla ludzi zafascynowanych przeszłością" - mówił Niezbitowski. Otwarcie "Thesaurus Cracoviensis" nazywanego też Centrum Interpretacji Artefaktów planowane jest w 2014 r. Podobne placówki działają już w USA (w Denver czy Waszyngtonie) oraz w Belgii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.