PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum II Wojny Światowej podsumowało rok 2017. Zdradziło też plany na rok 2018.

  • PAP/MIW    7 kwietnia 2018 - 10:19
 Muzeum II Wojny Światowej podsumowało rok 2017. Zdradziło też plany na rok 2018.
Jednym z najciekawszych przedmiotów, jakie placówka zdecydowała się zakupić w ostatnim czasie, jest amerykański Dodge WC 5. (fot. muzeum1939.pl)

Ponad 500 tys. gości, z których niemal połowę stanowili cudzoziemcy, odwiedziło Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w ciągu roku, jaki minął od jego otwarcia. W tym czasie pozyskano prawie 4 tys. nowych eksponatów, w tym amerykański wojskowy samochód Dodge z 1945 r.
  • Władze Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku liczą, że w tym roku placówkę odwiedzi milionowy gość.
  • W planach na najbliższy czas Muzeum ma zorganizowanie kilku wystaw i konferencji naukowych, w tym konferencji poświęconej polom bitewnym oraz wystawy pt. "Poland first to fight", która ma zostać otwarta 1 września 2019 r. 
  • Kontynuowane będą badania na Westerplatte. Jesteśmy gotowi, by na terenie Westerplatte wznieść muzeum - zapowiada dyrektor Karol Nawrocki.

Ostatni rok działalności Muzeum podsumowano w piątek (6.04) na konferencji prasowej. Dyrektor placówki Karol Nawrocki poinformował, że w tym czasie Muzeum pozyskało 3852 nowych zabytków, większość których (prawie 97 proc.) stanowiły darowizny. W sumie w magazynach muzealnych znajduje się obecnie ponad 50 tys. eksponatów.

Jednym z najciekawszych przedmiotów, jakie placówka zdecydowała się zakupić w ostatnim czasie, był amerykański Dodge WC 51 wyprodukowany w 1945 r. W piątek po południu muzeum zaprezentowało auto: na muzealny plac wjechał nim Nawrocki, a pasażerem był wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Nawrocki poinformował też, że w ciągu ostatniego roku w Muzeum pokazano 10 wystaw panelowych, odbyło się kilka konferencji naukowych oraz 23 wydarzenia kulturalne, w tym koncerty i spektakle oraz 17 komercyjnych imprez, na których placówka zarabiała. Przypomniał, że w listopadzie ub.r. w obiekcie otwarto Kino Muzeum, które miało dotąd 2,2 tys. widzów.

Poinformował, że do ponad 20 tys. wolumenów, które zgromadzono w muzealnej bibliotece dołączył niedawno zbiór 6,5 tys. publikacji przejętych z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. "Jest to jedna z najlepszych w Polsce bibliotek odnoszących się do tematyki II wojny światowej" - powiedział Nawrocki dodając, że w zbiorze tym znajdują się publikacje z całego świata.

Podkreślił, że na wystawie głównej Muzeum wprowadzono w ciągu ostatniego roku 12 zapowiadanych wcześniej zmian, a niebawem mogą pojawić się kolejne. Masłowski wyjaśnił, że ostatnio w różnych miejscach ekspozycji ulokowano stanowiska multimedialne lub instalacje opowiadające m.in. o rtm. Witoldzie Pileckim, św. Maksymilianie Kolbe, mjr. Henryku Dobrzańskim - Hubalu, Cichociemnych, Marianie Rejewskim, kpt. Antonim Kasztelanie, Irenie Sendlerowej oraz rodzinie Ulmów.

Na konferencji poinformowano, że w ciągu ostatniego roku Muzeum odwiedziło ponad pół miliona gości, z czego niemal połowę stanowili cudzoziemcy.

- Jest na to duża szansa, że w tym roku odwiedzi nas milionowy gość - powiedział Nawrocki.

Przypomniał, że w ramach dotychczasowych prac archeologicznych na terenie Westerplatte znaleziono około 15 tys. przedmiotów związanych z historią półwyspu, w tym Wojskową Składnicą Tranzytową.

- Badania będą kontynuowane - powiedział Nawrocki dodając, że Muzeum prowadzi prace nad koncepcję związaną z wyeksponowaniem obiektów.

- Jesteśmy gotowi, by na terenie Westerplatte wznieść muzeum - powiedział Nawrocki dodając, że Muzeum czeka na "usystematyzowanie struktury własnościowej gruntów" na Westerplatte (właścicielami terenów jest dziś kilkanaście podmiotów, w tym miasto Gdańsk).

- Tutaj jedna decyzja i usystematyzowanie tego, co jest na półwyspie, sprawi, że takie muzeum wybudujemy - zapowiedział.

W planach na najbliższy czas Muzeum ma zorganizowanie kilku wystaw i konferencji naukowych, w tym konferencji poświęconej polom bitewnym oraz wystawy pt. "Poland first to fight", która ma zostać otwarta 1 września 2019 r. i opowiadać o polskich doświadczeniach w czasie II wojny światowej. W tegorocznych planach Muzeum jest też wystawa "Milion zza oceanu", która będzie poświęcona - jak zapowiedział Nawrocki - "milionowi amerykańskich żołnierzy z polskimi korzeniami, którzy brali udział w II wojnie światowej".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.