PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum już nie dla narodu

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    16 października 2010 - 08:50
Muzeum już nie dla narodu

Jeszcze tylko w ten weekend można oglądać stałe ekspozycje w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nie ma pieniędzy na ich dalszą prezentację.
Od przyszłego tygodnia do odwołania nie będzie można podziwiać eksponatów umieszczonych na stałe w siedmiu galeriach Muzeum Narodowego w Warszawie. Powód? Brak pieniędzy na wynagrodzenie dla 70 opiekunów galerii. Osoby te nie są etatowymi pracownikami placówki, tylko firmy zewnętrznej – informuje „Życie Warszawy”

Roczne koszty utrzymania placówki wynoszą 40 mln zł, a tegoroczna dotacja ministerialna to ok. 30 mln zł. Na sprzedaży biletów na wystawy stałe muzeum wiele nie zarabia. W ubiegłym roku stałe ekspozycje obejrzało raptem ok. 39 tys. widzów. To niemal tyle, co rocznie zwiedza zupełnie niszowe Muzeum Historii Ruchu Ludowego (37 tys.).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uważa, że podległa mu placówka otrzymała wystarczającą liczbę pieniędzy. Przypomina również, że w grudniu 2009 r. minister kultury zdecydował o uregulowaniu wszystkich zobowiązań kredytowych muzeum wobec banku. Ministerstwo żąda od dyrekcji muzeum wyjaśnień w sprawie przekroczenia budżetu – pisze „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (2)

  • zatroskany, 2010-10-18 23:50:20

    A skąd w Muzeum Ruchu Ludowego taka frekwencja? Albo ludowcy wpisują do statystyk własne konferencje i spotkania albo niech dr Piotrowski biegnie na nauki do dr Gmitruka.
  • warszawiak, 2010-10-16 17:20:50

    Zbójecka polityka PO. Na kulturę i oświatę tną budżet. A czego można się było spodziewać po tych ludziach?NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: