PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum już w przyszłym roku

  • zamojska.com    14 lutego 2011 - 15:29
Muzeum już w przyszłym roku

Coraz bliżej jest powstanie zamojskiego Muzeum Fortyfikacji i Broni. Prezydent Marcin Zamoyski podpisał umowę na realizację projektu modernizacji Arsenału i Bastionu III.
W ramach inwestycji zostanie dokonana rekonstrukcja wału fortecznego od XVII-wiecznego Bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Fortyfikacje będą wzbogacone eksponatami broni pochodzącej z okresu XIX i XX wieku. Rekonstrukcji poddany zostanie również wał od Bastionu III do ulicy Królowej Jadwigi.

Wykonawcy mają także odnowić tereny zielone znajdujące się na fortyfikacjach oraz odrestaurować elementy krajobrazu warownego zamojskiej twierdzy, które już porządnie nadgryzł czas. Podobnie pracom konserwatorskim zostaną poddane eksponaty z obecnej wystawy plenerowej "Uzbrojenie Wojska Polskiego".

Gruntowny remont konserwatorski czeka również obecną siedzibę Muzeum Broni "Arsenał", które ma zostać poszerzone i przygotowane na przyjęcie większej ilości eksponatów. Natomiast, aby usprawnić dojazd do "Arsenału", przebudowana zostanie ulica Zamkowa. Nowością w muzeum będą nowoczesne urządzenia audiowizualne oraz teleinformatyczne, również wirtualna instytucja kultury.

Termin zakończenia realizacji robót planowany jest na listopad 2012 roku. Całkowity koszt projektu wyniósł ponad osiemnaście milionów złotych, jednak - jak informuje zamojski magistrat - 70 procent tej kwoty pokryte zostanie z dofinansowania z Unii Europejskiej. Wykonawcą prac będzie konsorcjum PW "Budmat" z Zamościa oraz Przedsiębiorstwo "Agat" z Kielc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.