PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Kolejnictwa będzie przeniesione na Wolę

  • PAP    11 lutego 2014 - 18:41
Muzeum Kolejnictwa będzie przeniesione na Wolę

Muzeum Kolejnictwa zostanie przeniesione z centrum stolicy na Wolę - to efekt wtorkowego porozumienia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, marszałka województwa mazowieckiego, warszawskiego magistratu i PKP SA.
Obecna siedziba muzeum w centrum Warszawy była powodem sporu między PKP SA a władzami Mazowsza. Kolejarze chcieli muzeum przenieść, na co nie zgadzały się władze województwa, którym placówka podlega.

We wtorek przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, władz samorządu Mazowieckiego, warszawskiego ratusza i PKP SA uzgodnili treść listu intencyjnego w sprawie współpracy przy budowie Centrum Komunikacji i Techniki w Warszawie, które będzie następcą Muzeum Kolejnictwa. Ma to być jedna z najnowocześniejszych placówek kulturalno-oświatowych w Polsce.

Strony zgodziły się, że będą wspólnie działać na rzecz utworzenia w Warszawie miejsca popularyzującego historię komunikacji i rozwoju transportu w Polsce. "Uzgodnienie listu intencyjnego to pierwszy krok do budowy centrum kulturalno-oświatowego na miarę XXI wieku. Cieszę się, że PKP i Muzeum Kolejnictwa udało się wypracować rozwiązanie, które przyczyni się do rozwoju placówki. Już za kilka lat powstanie w stolicy miejsce, jakiego dotąd nie było" - powiedział Zbigniew Klepacki, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej.

Nowa placówka muzealna ma mieścić się na warszawskiej Woli, na terenach należących do PKP SA. Powstanie po przekształceniu dotychczasowego Muzeum Kolejnictwa. W jej zbiorach znajdą się np. tramwaje czy autobusy i zabytkowy tabor, m.in. stare lokomotywy, wagony, będące własnością Grupy PKP.

Centrum ma powstać w 2017 roku. Twórcy placówki chcieliby uzyskać unijne dofinansowanie. Kolejarze chcą udostępnić jej pętlę kolejową na Szczęśliwicach - Odolanach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.