PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Kwaśniewskiego

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    19 lipca 2010 - 08:21

Były prezydent otworzył w Białogardzie wystawę swych odznaczeń.
Przed Izbą Tradycji Regionalnej czekają składane krzesełka, na ścianie banner wystawy oznajmia: „Ordery i odznaczenia Aleksandra Kwaśniewskiego Prezydenta Rzeczypospolitej w latach 1995 – 2005” – informuje „Rzeczpospolita”.

Aleksander Kwaśniewski urodził się w Białogardzie w 1954 r. Odkąd po maturze wyjechał w świat, nie przyjeżdżał tu zbyt często, nie obronił woj. koszalińskiego przed reformą administracyjną w 1999 r. Mimo to – choć urodzili się tu m.in. poeta i pisarz Lech Marek Jakób czy hrabina Anna Komorowska, matka żony księcia Filipa, następcy tronu Królestwa Belgii – jest najbardziej znanym i popularnym białogardzianinem.

Prezydent dwóch kadencji wie, jak ująć słuchaczy. Zapraszając na wystawę, podkreśla z uśmiechem, że na niektóre eksponatów „szczególnie zapracował”. Bo NATO, bo Unia Europejska, bo dobre stosunki z Litwą i Ukrainą.

Cięcie wstęgi, błyski fleszy i można zacząć zwiedzanie. Na raty, bo w sali wystawowej ścisk. Meble biedermeierowskie mają się kojarzyć z prezydenckim gabinetem. W gablotach ponad 60 orderów i odznaczeń. Jest Order Orła Białego, brytyjska Gwiazda Orderu Łaźni, malezyjski Wielce Wspaniały Order Korony, Order Chryzantemy od japońskiego cesarza Akihito, litewski Order Witolda Wielkiego, francuska Legia Honorowa, grecki Order Zbawiciela, ukraiński Order Księcia Mądrego, brazylijski Order Narodowy Krzyża Południa, ale też m.in. Order Olimpijski od prezydenta MKOl.

Wystawa prezydencka ma status czasowej. Na dziesięć lat – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.