PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Lotnictwa Polskiego docenione w rankingu CNN

  • PAP    10 lutego 2014 - 19:45
Muzeum Lotnictwa Polskiego docenione w rankingu CNN

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajęło ósme miejsce w rankingu 14. najlepszych na świecie muzeów poświęconych lotnictwu, opracowanym przez amerykańską telewizję CNN. Za najlepszą placówkę uznano waszyngtońskie Smithsonian National Air & Space Museum.
"To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie" - powiedział PAP w poniedziałek dyrektor krakowskiego muzeum Krzysztof Radwan. Dodał, że krakowskie muzeum miało poczucie, że przynależy do najlepszych tego typu placówek w Europie, ale umieszczenie go na tak wysokim miejscu w światowym rankingu było sporym zaskoczeniem.

W rankingu CNN drugie miejsce przyznano Imperial War Museum w Duxford w Wielkiej Brytanii, a trzecie - National Museum of the US Air Force w stanie Ohio.

Jak podkreślił przedstawiciel krakowskiej placówki, Muzeum Lotnictwa Polskiego wyprzedziło takie potęgi muzealne, jak kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu z Ottawy (10. miejsce) czy rosyjskie Centralne Muzeum Sił Lotniczych w Monino (13. miejsce).

Zdaniem Radwana, krakowską placówkę doceniono za ogromny i wszechstronny zbiór m.in. maszyn z okresu zimnej wojny, ciekawie prowadzoną kolekcję silników lotniczych a także położenie na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie.

Publikacja rankingu CNN zbiegła się z 100. rocznicą pierwszego komercyjnego lotu samolotem, który został wykonany na Florydzie w styczniu 1914 roku z St.Petersburga do Tampy. Za 23 minutowy lot pasażerowie płacili pięć dolarów.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

W 2010 roku placówka wzbogaciła się o nowy budynek ekspozycyjny, o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. mkw. Z lotu ptaka przypomina on formą wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych i bardzo ekspresyjnych w swej bryle, zbudowanych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce. Spełnia funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową i biurową.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.