Muzeum Lotnictwa Polskiego docenione w rankingu CNN

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zajęło ósme miejsce w rankingu 14. najlepszych na świecie muzeów poświęconych lotnictwu, opracowanym przez amerykańską telewizję CNN. Za najlepszą placówkę uznano waszyngtońskie Smithsonian National Air & Space Museum.
Muzeum Lotnictwa Polskiego docenione w rankingu CNN
"To dla nas wielki zaszczyt i wyróżnienie" - powiedział PAP w poniedziałek dyrektor krakowskiego muzeum Krzysztof Radwan. Dodał, że krakowskie muzeum miało poczucie, że przynależy do najlepszych tego typu placówek w Europie, ale umieszczenie go na tak wysokim miejscu w światowym rankingu było sporym zaskoczeniem.

W rankingu CNN drugie miejsce przyznano Imperial War Museum w Duxford w Wielkiej Brytanii, a trzecie - National Museum of the US Air Force w stanie Ohio.

Jak podkreślił przedstawiciel krakowskiej placówki, Muzeum Lotnictwa Polskiego wyprzedziło takie potęgi muzealne, jak kanadyjskie Muzeum Lotnictwa i Kosmosu z Ottawy (10. miejsce) czy rosyjskie Centralne Muzeum Sił Lotniczych w Monino (13. miejsce).

Zdaniem Radwana, krakowską placówkę doceniono za ogromny i wszechstronny zbiór m.in. maszyn z okresu zimnej wojny, ciekawie prowadzoną kolekcję silników lotniczych a także położenie na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie.

Publikacja rankingu CNN zbiegła się z 100. rocznicą pierwszego komercyjnego lotu samolotem, który został wykonany na Florydzie w styczniu 1914 roku z St.Petersburga do Tampy. Za 23 minutowy lot pasażerowie płacili pięć dolarów.

Powstałe w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego chroni i prezentuje polskie oraz światowe dziedzictwo lotnicze. Jest jednym z największych europejskich muzeów tego typu. Zbiory liczą ponad 240 samolotów, szybowców, śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych i zestawy rakietowe.

W 2010 roku placówka wzbogaciła się o nowy budynek ekspozycyjny, o powierzchni użytkowej ponad 3,3 tys. mkw. Z lotu ptaka przypomina on formą wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych i bardzo ekspresyjnych w swej bryle, zbudowanych od podstaw obiektów muzealnych w Polsce. Spełnia funkcje: muzealną, edukacyjną, naukową i biurową.

Krakowskie muzeum mieści się w wyjątkowym historycznie miejscu: zajmuje fragmenty dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austro-węgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą niepodległej Polski. Odbudowane po II wojnie światowej funkcjonowało do 1963 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE