PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Lotnictwa większe o ponad 3,5 ha

  • PAP    29 grudnia 2009 - 19:35

"Pozyskanie tej działki daje możliwość niezakłóconego rozwoju muzeum lotnictwa przez najbliższe kilkadziesiąt lat. To jest możliwość odbudowy historycznych hangarów, które na tym miejscu stały" - powiedział na konferencji prasowej dyrektor krakowskiej placówki Krzysztof Radwan.
Działka przy ul. Cieślewskiego leży w obrębie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, na terenach którego działa Muzeum Lotnictwa Polskiego. Stanowi ona fragment najstarszej części byłego lotniska, ze względu na walory historyczne została wpisana do rejestru zabytków.

Przed wojną w miejscu przejętej działki stały cztery hangary 2. Pułku Lotniczego. Dyrekcja placówki planuje odtworzenie dwóch z tych obiektów, na więcej nie pozwalają przepisy urbanistyczne. W odbudowanych hangarach będą eksponowane samoloty, które ze względu na wiek i wartość historyczną muszą znaleźć się pod zadaszeniem.

"Hangary pomieszczą większość najcenniejszych zbiorów muzeum. Trzeba pamiętać, że ponad 50 proc. zbiorów naszego muzeum stoi w ekspozycji plenerowej" - dodał Radwan.

Muzeum zabiegało o przejęcie działki od lat. Jeszcze w 2008 r. była groźba, że zostanie sprzedana na wolnym rynku, za kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Dzięki zaangażowaniu MON, MKiDN, Zarządu Województwa Małopolskiego oraz zabiegom dyrekcji muzeum, Agencja Mienia Wojskowego odsprzedała działkę województwu z 64-procentową bonifikatą, za kwotę 2,4 mln zł.

Przejęta działka stanie się częścią powstającego wokół muzeum Lotniczego Parku Kulturowego, który jest finansowany w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość zaplanowanych przedsięwzięć przekracza 13 mln euro, z czego 8,5 mln to środki z UE.

Pierwszy etap inwestycji w Lotniczym Parku Kulturowym zakończył się w grudniu 2008 r. Przeprowadzono rekultywację terenu, zbudowano dwa hangary, powstały ścieżki, alejki i drogi parkowe, lądowisko dla śmigłowców i tor modelarski. Część terenu parku ogrodzono. Obecnie trwa budowa najważniejszej części przedsięwzięcia - budynku głównego muzeum, który połączy funkcje: muzealną, naukowo-konferencyjną i biurową. Obiekt nawiązuje kształtem do skrzydeł samolotu.

Muzeum Lotnictwa Polskiego znajduje się na terenie dawnego lotniska wojskowego Rakowice-Czyżyny, jednego z najstarszych w Europie. Już w 1892 r. na tym terenie stacjonowały balony obserwacyjne armii austrowęgierskiej, a po przejęciu go od zaborców w 1918 r. lotnisko stało się pierwszą bazą lotniczą Rzeczypospolitej. Funkcjonowało do 1963 r.

Krakowskie muzeum ma w zbiorach ponad 220 samolotów, śmigłowców i szybowców, z czego ok. 20 to egzemplarze jedyne na świecie. Muzeum posiada też jedną z najciekawszych kolekcji silników lotniczych.

Od 2003 r. placówka organizuje doroczne, czerwcowe pikniki z pokazami samolotów, które startują z muzealnego pasa startowego. Podziwia je ok. 50 tys. osób.

Być może wkrótce teren muzeum powiększy się kolejne 2 ha dawnego lotniska; władze placówki czynią starania o przejęcie działki w sąsiedztwie, która nie jest użytkowana. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.