Muzeum Monet i Medali o JP II

Kolekcja obejmująca 5,5 tysiąca eksponatów pochodzących z prywatnej kolekcji znajdzie się na wystawie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, które zostanie otwarte w drugiej dekadzie sierpnia w Częstochowie.
Inicjatorem otwarcia Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie jest kolekcjoner i przedsiębiorca Krzysztof Witkowski, który powiedział, że przedsięwzięcie jest "hołdem złożonym najwybitniejszemu z Polaków - Karolowi Wojtyle - Papieżowi".

Na ekspozycji będzie można oglądać medale i monety, które Witkowski wraz ze swoim ojcem gromadzili od początku pontyfikatu papieża Jana Pawła II oraz kolekcje odkupione w ostatnich miesiącach od innych kolekcjonerów - w sumie 1,5 tys. medali oraz 4 tys. monet. "Jeszcze w kwietniu miałem 365 eksponatów, obecnie jest ich 5,5 tysiąca. Wiele z nich udało mi się nabyć przed beatyfikacją papieża" - powiedział Witkowski.

Na ekspozycji prezentowana będzie m.in. znana kolekcja, której właścicielem był do niedawna Wojciech Grabowski. Kolekcja była pokazywana podczas wizyty Jana Pawła II w Londynie, a także na Zamku Królewskim w Warszawie, w pierwszą rocznicę śmierci papieża.

Cała kolekcja obejmuje monety m.in. watykańskie, polskie, okolicznościowe i prototypy, a także medale rocznikowe i pielgrzymkowe. Eksponaty wykonane są z różnych kruszców - złoto, srebro, brąz, mosiądz. Najcięższe eksponaty ważą 1000 g, najlżejsze 1 g.

Najmłodsza z monet z wizerunkiem papieża pochodzi z 2011 roku, a najstarsza jest tzw. przebitką starej monety z 1932 roku (został na niej wybity wizerunek Jana Pawła II).

Zwiedzający wystawę będą mieli okazję obejrzeć także srebrną monetę o nominale 200 tys. zł z 1987 roku - wydaną zaledwie w pięciu egzemplarzach oraz monetę z 1983 roku pochodzącą z Haiti.

Muzeum posiada także kompletny zestaw medali rocznikowych - annualnych. Takie medale wydaje się w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża. W okresie pontyfikatu Jana Pawła II powstało 26 medali rocznikowych, w trzech wersjach kruszcowych.

26 medali jest ściśle powiązanych z każdym rokiem pontyfikatu - np. po zamachu na Jana Pawła II powstał egzemplarz o nieregularnym kształcie mający imitować kulę odbitą od bruku. Jak poinformował Witkowski, takie medale zgodnie z panującym zwyczajem, złożono w trumnie papieża tuż przed jej zamknięciem.

Ekspozycję dopełnia zbiór innych pamiątek związanych z papieżem, są to m.in. replika pierścienia, szat liturgicznych, stuła, znaczki pocztowe, zdjęcia oraz obrazy.

W piątek kolekcjoner poinformował, że zakończył, trwającą pięć miesięcy budowę nowoczesnego obiektu, w którym zostanie zaprezentowana kolekcja. Budynek muzeum znajduje się na terenie jego firmy. Wewnątrz budynku zamontował 22 tys. punktów świetlnych, żeby zwiedzający mogli oglądać ekspozycję.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zostanie otwarte 11 sierpnia.

Jak poinformował Witkowski, udział w uroczystości otwarcia potwierdzili m.in. watykański fotograf Arturo Mari, który przez kilkadziesiąt lat fotografował papieża oraz ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Fasady Muzeum wykonała firma ALUTECHNIK z Częstochowy na systemach Aluprof SA

Ewa, 2011-08-07 22:24:41 odpowiedz

Bardzo ciekawe eksponaty, rarytasy dla kolekcjonera.

Jan, 2011-08-07 21:51:52 odpowiedz

Fasady Muzeum wykonała firma ALUTECHNIK z Częstochowy na systemach Aluprof SA

Piotr, 2011-08-07 20:56:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE