PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum na Majdanku z nową nazwą

  • PAP/AT    23 lutego 2018 - 06:25
Muzeum na Majdanku z nową nazwą
Teren obozu na Majdanku (fot.wikipedia.org/Alians PL)

Muzeum na Majdanku zyska określenie "niemiecki nazistowski obóz". Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
Będziemy tę nazwę zmieniać - powiedział w piątkowej rozmowie z "Naszym Dziennikiem" wiceminister kultury Jarosław Sellin odnosząc się do informacji, że Muzeum na Majdanku zyska określenie "niemiecki nazistowski obóz". Dodał, że wymaga to zmiany ustawowej.

Z inicjatywą rozszerzenia nazwy placówki na Majdanku wystąpił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

"Będziemy tę nazwę zmieniać" - powiedział wiceminister. Wskazał, że, "wymaga to zmiany ustawowej, ponieważ muzeum zostało powołane na mocy ustawy". Sellin zapowiedział, że zmienią się również nazwy obozów w Sobiborze i Bełżcu, gdyż są filiami Muzeum na Majdanku. "Nazwę muzeum Stutthof też zmienimy" - dodał

"Muzeum w Treblince niedługo będzie powołane jako osobne muzeum. Na razie jest filią należącą do marszałka województwa mazowieckiego, ale porozumiewamy się i to muzeum będzie również prowadzone przez ministerstwo kultury, i wtedy będzie nadana nazwa temu muzeum" - poinformował w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Jarosław Sellin.

Pomysł rozszerzenia nazwy o przymiotnik "niemiecki" popiera Instytut Pamięci Narodowej. "Jeżeli do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynie wniosek o opinię w tej sprawie, to nasza odpowiedź będzie jednoznaczna: chcemy, aby nazwa każdego obozu przypominała o jego założycielach - Niemcach. To w sposób wyraźny oddawałoby, kto budował obozy, kto był twórcą całej machiny zbrodniczego systemu" - podkreślił w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Zmianę nazwy Muzeum na Majdanku skomentowała dla "ND" Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku: "Jeżeli nasz organizator uzna, że zmiany w nazwie muzeum są konieczne, to oczywiście w tym zakresie będziemy współpracować".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Kundel, 2018-02-23 08:35:52

    może MrygGala zmieni swoje Nazwisko na PiSiPojeb