PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum na Majdanku zmieni nazwę? Tego chce Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski

  • PAP/KDS    8 lutego 2018 - 14:34
 Muzeum na Majdanku zmieni nazwę? Tego chce Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski
Wojewoda chce, by nowa nazwa informowała, że był to obóz niemiecki. (fot. majdanek.eu)

Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski chce zmienić nazwę Państwowego Muzeum na Majdanku. W tej sprawie zwrócił się już do wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.
  • Wojewoda chce, by nowa nazwa informowała, że był to obóz niemiecki.
  • - Jestem przekonany, że poprzez wzgląd na fakty historyczne słuszne jest wprowadzenie nazwy "Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku" - napisał w piśmie do wicepremiera Glińskiego.
  • Wojewoda powołał się na liczne apele środowisk kombatanckich z terenu województwa lubelskiego oraz przedstawicieli mediów publicznych.

- Kluczowa w tym kontekście jest również ostatnia nowelizacja Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Zmiana nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku bez wątpienia miałaby także walor edukacyjny, ponieważ uświadamiałaby osobom je odwiedzającym rzeczywistą genezę obozu oraz tragicznych wydarzeń, które miały miejsce na jego obszarze - czytamy w piśmie.

Wojewoda dodał, że w jego opinii oraz środowisk kombatanckich należałoby również rozważyć możliwość zmiany nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Czytaj więcej: Bydgoszcz. Skarb z katedry zostanie pokazany na wystawie w muzeum

Na brak w nazwie Państwowego Muzeum na Majdanku określenia, że był to obóz niemiecki i brak wyeksponowanej informacji o tym przy wejściu do muzeum, zwrócił uwagę redaktor naczelny lubelskiego oddziału TVP Ryszard Montusiewicz, w audycji poświęconej nowelizacji ustawy o IPN.

Wojewoda Czarnek uczestniczył w tej audycji, zadeklarował podczas niej podjęcie starań o zmianę nazwy muzeum.

Rzeczniczka Państwowego Muzeum na Majdanku Agnieszka Kowalczyk-Nowak wyjaśniła w rozesłanym mediom stanowisku, że nazwa Państwowe Muzeum na Majdanku funkcjonuje od jego powołania w 1944 r. i wynika z obowiązujących przepisów, w tym z Ustawy z 2 lipca 1947 r. o upamiętnieniu męczeństwa Narodu Polskiego i innych Narodów na Majdanku.

- Oznakowanie terenu Muzeum określa zaś Ustawa z dnia 7 maja 1999 roku o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady, dlatego przy wjeździe do instytucji znajduje się tablica o następującej treści "Pomnik Zagłady. Pomnik Męczeństwa na Majdanku" - wyjaśniła rzeczniczka.

- Sformułowanie "były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny" znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników - podkreśliła rzeczniczka.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób, a 60 tys. z nich to byli Żydzi przywożeni do obozu z całej Europy. 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.