PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Narodowe w Kielcach. Piotr Gliński i Adam Jarubas podpisali umowę

  • pt    12 grudnia 2016 - 10:12
Muzeum Narodowe w Kielcach. Piotr Gliński i Adam Jarubas podpisali umowę
Minister Piotr Gliński (fot.sejmoik,kielce.pl)

• Od 1 stycznia 2017 roku Muzeum Narodowe w Kielcach i Muzeum Regionalne w Wiślicy stanowić będą jedną instytucję kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Kielcach.
• Wiceprezes rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz marszałek województwa Adam Jarubas podpisali umowę w sprawie utworzenia i prowadzenia wspólnej instytucji kultury.
Połączenie instytucji kultury ma zapewnić odpowiednie warunki do zachowania w dobrym stanie cennego zasobu zbiorów i obiektów zabytkowych Muzeum Narodowego w Kielcach i zabytków powierzonych dotychczas opiece Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

Czytaj też: W Wiślicy powstanie oddział Muzeum Narodowego

Jako jedna instytucja kultury oba muzea funkcjonować będą od 1 stycznia 2017 roku. Przedmiot działania nowej instytucji rozszerzy się m.in. o opiekę nad zabytkami archeologicznymi i gromadzenie ruchomych zabytków archeologicznych, a także innych obiektów dokumentujących historię Wiślicy i regionu Ponidzia. Muzeum będzie wspólnie finansowane przez samorząd województwa i ministerstwo kultury.

Podczas spotkania przedstawiona została wstępna koncepcja prac, planowanych do wykonania w Wiślicy. Zakłada ona budowę nowego, w dużej części przeszklonego budynku muzeum i przebudowę pawilonu nad reliktami kościoła św. Mikołaja – oba obiekty, a także podziemia kolegiaty mają być połączone podziemnym przejściem. O konieczne fundusze, Muzeum Narodowe zamierza ubiegać się w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Od 1 czerwca tego roku muzeum w Wiślicy jest wojewódzką instytucją kultury. Stało się tak na mocy uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z 29 kwietnia oraz umowy o przekazaniu przez Gminę Wiślica województwu muzeum.

Zmiana właścicielska służyć ma lepszemu zabezpieczeniu zbiorów wiślickiego muzeum oraz stworzyć warunki do jego rozwoju.

Kolejnym krokiem do realizacji tego celu jest właśnie połączenie z Muzeum Narodowym w Kielcach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.