PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Okręgowe w Suwałkach za rok

  • PAP    11 grudnia 2011 - 11:02

Muzeum Okręgowe w Suwałkach pod koniec przyszłego roku zostanie otwarte dla zwiedzających, na razie do wyremontowanego zabytkowego obiektu powracają pracownicy placówki - poinformował dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.
Kilka miesięcy temu zakończył się generalny remont zabytkowej siedziby Muzeum Okręgowego w Suwałkach, który kosztował ponad 8 mln zł. Teraz obiekt czeka na adaptację i wyposażenie.

"Najpierw do muzeum wracają pracownicy, którzy przez dwa lata musieli pracować w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Zajmie to nam jeszcze około dwóch miesięcy. Potem zajmiemy się tworzeniem ekspozycji" - powiedział Brzozowski.

Etap budowlany był pierwszym modernizacji muzeum, drugi przewiduje adaptacje i wyposażenie sal wystawowych, magazynów, holu oraz sali teatralnej. Obecnie są organizowane przetargi na te prace. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz z resortu kultury.

"Muzeum na dobre zacznie zapraszać zwiedzających na swoje wystawy pod koniec przyszłego roku. Najwięcej czasu i funduszy musimy przeznaczyć na wystawy stałe, m.in. na wystawę dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego" - dodał Brzozowski. Muzeum posiada tysiące dzieł, pamiątek, rodzinnych dokumentów i mebli artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Ma też kilkadziesiąt cennych obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

W Suwałkach w latach 70-tych XX wieku powstała ekspozycja Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W 2009 roku, kiedy rozpoczął się remont została zdemontowana, a w 2012 r. powstanie nowa wystawa.

Druga stała wystawa dotyczyć będzie obyczajów starożytnych Jaćwingów. Suwalskie muzeum otrzymało 116 tys. euro na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013. Muzeum posiada ok. 70 tys. eksponatów dotyczących ludów bałtyjskich.

Budynek muzeum został zbudowany w latach 1912-1913 jako gmach, funkcjonującego od 1900 roku, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Oprócz Towarzystwa, w budynku znalazły siedziby polskie organizacje oraz instytucje społeczne i kulturalne. 13 września 1919 r. w sali balowej Resursy rada miejska Suwałk podejmowała uroczystym obiadem, goszczącego z dwudniową wizytą w Suwałkach, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W 1956 r. część budynku przeznaczono na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum. W 1958 roku przemianowane zostało na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej, a potem na Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.