PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Piaśnickie w Wejcherowie apeluje o pamiątki

  • PAP/JL    3 sierpnia 2016 - 10:05
Muzeum Piaśnickie w Wejcherowie apeluje o pamiątki

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie apeluje o pomoc w pozyskaniu pamiątek. Fot. Mat. prasowe

Powstające w Wejherowie Muzeum Piaśnickie apeluje o pomoc w pozyskaniu wszelkich pamiątek związanych ze zbrodnią piaśnicką.
Gospodarzom placówki zależy zarówno na pamiątkach rodzinnych, jak i tych oficjalnych – np. zdjęciach czy dokumentach.

Według niektórych szacunków w Piaśnicy zabito i pochowano 12-14 tys. osób – głównie mieszkających na Pomorzu Polaków – zamordowanych przez Niemców w 1939 r. Był to prawdopodobnie pierwszy masowy mord ludobójczy popełniony przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W połowie grudnia zeszłego roku ministerstwo kultury utworzyło Muzeum Piaśnickie, które ma upamiętniać ofiary tej zbrodni. Jego otwarcie planowane jest najwcześniej na koniec 2018 r.

Powstające muzeum apeluje do wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pamiątki, dokumenty itp. związane ze zbrodnią i samą Paśnicą, o kontakt z placówką.

Apel skierowany jest m.in. do rodzin osób, które zostały zamordowane w Piaśnicy. Muzeum zależy zarówno na relacjach dotyczących ofiar Piaśnicy, momentu ich aresztowań itp., jak i pamiątkach związanych z ofiarami, a także wszelkich informacjach czy przedmiotach związanych z Piaśnicą. Zamysłem muzeum jest m.in. pokazanie konkretnych ludzi, którzy zginęli w Piaśnicy.

Jeśli ktoś nie chce rozstawać się z rodzinnymi pamiątkami, muzeum chętnie je zdigitalizuje lub skopiuje w inny sposób.

Muzealnikom bardzo zależy też na odnalezieniu należących do ofiar Piaśnicy przedmiotów, na które natrafiono w czasie ekshumacji, jakie miały miejsce w 1946 r. Były to m.in. krzyżyki, medaliony, obrączki, modlitewniki, zegarki. Wiadomo, że przedmioty te – wraz z fotografiami wykonanymi w czasie prac ekshumacyjnych – trafiły do sopockiego oddziału Polskiego Związku Zachodniego. Organizację zlikwidowano w 1950 r. i ślad po nich zaginął.

Wcześniej – bezskutecznie, przedmiotów tych poszukiwał pion śledczy gdańskiego IPN, który od 2011 r. prowadzi śledztwo dotyczące piaśnickiej zbrodni, a od momentu utworzenia Muzeum Piaśnickiego współpracuje z jego twórcami.

Wszelkie informacje, które mogą pomóc w ustaleniu losów wspomnianych przedmiotów, można kierować do Muzeum Piaśnickiego, ul. Św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo tel. (58) 736-11-11; kom. 501-047-249, e-mail: muzeum@muzeumpiasnickie.pl

Muzeum Piaśnickie działa jako oddział Muzeum Stutthof, a swoją docelową siedzibę będzie miało w Villi Musica w Wejherowie, historycznie związanej z tragicznymi wydarzeniami piaśnickimi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.