PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie współprowadzone przez resort kultury

  • PAP/MN    10 kwietnia 2017 - 15:06
Muzeum Polaków Ratujących Żydów będzie współprowadzone przez resort kultury
Muzeum wybudowano za ponad 8,6 mln zł, z czego większość pieniędzy pochodziło z budżetu województwa. (fot. mat.pras.)

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej od 1 czerwca  będzie współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
• W kompetencji ministra będzie nadzór nad muzeum, w tym nadanie statutu, powołanie i odwołanie dyrektora, a także powołanie Rady Muzeum.

• Umowa między muzeum i resortem będzie obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2027 r.

• Muzeum otrzyma wsparcie nie tylko finansowe, ale również organizacyjne ze strony MKiDN.

Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, umowa dotycząca współprowadzenia placówki między samorządem a resortem kultury zostanie podpisana pod koniec maja br.

"Umowa będzie obowiązywać od 1 czerwca 2017 r. do 31 grudnia 2027 r. W jej ramach minister zapewni dotację dla muzeum w wysokości 1 mln zł rocznie, natomiast województwo - 50 tys. zł. Muzeum będzie mogło otrzymywać dodatkowe środki finansowe od obu organizatorów na wydatki bieżące i majątkowe" - dodał.

Placówka została otwarta w marcu 2016 r. i jest obecnie oddziałem Muzeum-Zamek w Łańcucie. Upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. Jest pierwszą placówką muzealną w Polsce upamiętniającą Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.

Czytaj też: Beata Szydło odwiedziła Muzeum Ulmów

Rzecznik podkreślił, że muzeum w Markowej będzie funkcjonować na takich samych zasadach, jak inne instytucje współprowadzone przez ministra kultury. "Zostanie wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez ministra. W kompetencji ministra będzie nadzór nad muzeum, w tym nadanie statutu, powołanie i odwołanie dyrektora, powołanie Rady Muzeum" - powiedział Leyko. Zaznaczył, że wszystkie podejmowane przez ministra działania będą konsultowane z samorządem.

Zdaniem rzecznika współprowadzenie przez resort kultury to dla muzeum ogromna szansa na realizację swojej misji w zakresie ogólnopolskim i międzynarodowym. "Muzeum otrzyma wsparcie nie tylko finansowe, ale również organizacyjne ze strony MKiDN. Natomiast dla województwa to prestiż i wyróżnienie, że markowskie muzeum pomimo krótkiego funkcjonowania w przestrzeni kulturalnej, zyskało takie uznanie i zostało docenione przez władze państwowe" - stwierdził Leyko.

Muzeum ma upowszechniać wiedzę o Polakach, którzy - mimo grożącej kary śmierci - pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę. Są w nim realizowane m.in. programy edukacyjne dla młodzieży. Na powierzchni 500 m kw. odtworzono dom Ulmów oraz wybudowano sale wystawową i wykładową.

Czytaj też: Oto najlepsze przestrzenie publiczne w Polsce

Decyzja o powstaniu muzeum została podjęta przez sejmik woj. podkarpackiego w 2008 r. Budowę rozpoczęto w 2013 r., zakończono dwa lata później. Inwestycja kosztowała ponad 8,6 mln zł, z czego 1 mln zł przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ponad 7,5 mln zł pochodziło z budżetu woj. podkarpackiego. Działki pod budowę przekazała nieodpłatnie gmina Markowa.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.