PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Rzemiosła w Krośnie rusza z cyklem wystaw "Cztery pory życia"

  • PAP/PSZ    12 grudnia 2017 - 11:49
Muzeum Rzemiosła w Krośnie rusza z cyklem wystaw "Cztery pory życia"
Fragment krośnieńskiego rynku (fot. Shutterstock)

Cykl wystaw "Cztery pory życia" można będzie podziwiać w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Przedsięwzięcie ma pokazać cztery etapy życia mieszkańców miasta w XX stuleciu; dzieciństwo, młodość, dojrzałość i starość.
"Cykl powstaje z eksponatów muzeum oraz pamiątek wypożyczonych nam przez krośnian" - poinformował kurator wystawy Łukasz Stachurski.

Pierwsza wystawa "Świt - dzieciństwo" będzie otwarta do połowy stycznia. Natomiast kolejne "Przedpołudnie - młodość", "Pełnia - dojrzałość" oraz "Zmierzch - starość" przewidziano na listopad i grudzień 2018, 2019 i 2020 r.

Na wystawę poświęconej dzieciństwu trafiły m.in. zabawki, łóżeczka, wózki dziecięce, sprzęt sportowy, szkolne fartuszki, gry podwórkowe, archiwalne fotografie. "Jednym z najstarszych eksponatów jest np. kapka chrzcielna z 1910 roku" - wyjaśnił Stachurski.

Dodał, że celem cyklu wystaw jest przedstawienie "tradycji rodzinnych krośnian, które kształtowały kolejne pokolenia mieszkańców miasta". "Chcemy pokazać zarówno te tradycje, które wypływają z odległej przeszłości jak i te, które zrodziły się na przestrzeni XX wieku" - zadeklarował Stachurski.

Czytaj także: Polsat szykuje wielką sylwestrową zabawę w stolicy województwa

Komisarz wystawy zaapelował do mieszkańców Krosna o "podzielenie się z autorami wystawy pamiątkami rodzinnymi". "Szukamy charakterystycznych dla poszczególnych wystaw przedmiotów, dokumentów i fotografii. Zachęcamy do podzielenia się z nami skarbami krośnieńskich rodzin" - podkreślił.

Organizatorzy planują wydać album, który będzie podsumowaniem kolejnych etapów cyklu "Cztery pory roku".

Muzeum Rzemiosła w Krośnie działa od 1990 roku. Większość muzealiów wchodzących w skład ekspozycji stałej to dary i przekazy rodzin lokalnych rzemieślników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.