PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląska Opolskiego przyjazne niewidomym

  • PAP    21 sierpnia 2013 - 10:14
Muzeum Śląska Opolskiego przyjazne niewidomym

Do końca roku w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu zawisną tabliczki informacyjne pisane alfabetem Braille'a, dla niewidomych i słabowidzących wydrukowany zostanie informator o placówce oraz powstanie dotykowa miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola.
Wszystko po to - wytłumaczyła dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego Urszula Zajączkowska - by prowadzona placówka stała się atrakcyjnym i przyjaznym miejscem dla osób słabowidzących lub niewidomych.

"Już w tej chwili kilka razy w roku przyjmujemy 20-30-osobowe grupy zwiedzających z dysfunkcjami wzroku, ale chcielibyśmy, aby mogło ich być więcej" - powiedziała Zajączkowska. - "To bardzo ważne, by osoby te mogły być aktywne i korzystać z dóbr kultury". Dlatego w muzeum zainstalowanych zostanie 10 tabliczek z nazwami sal i stałych wystaw, zapisanych alfabetem Braille'a i powiększoną czcionką w wyraźnych kolorach, tak by niewidomi i słabowidzący mogli się bez pomocy przewodnika orientować, gdzie się znajdują.

Czytaj też: Powstaje przewodnik po Opolszczyźnie dla niewidomych

Powstanie też specjalna wersja informatora z krótkim opisem tego, czym dysponuje muzeum. Opis ten również będzie wykonany braille'm i powiększoną czcionką. Informator ma być wydany w 100 egzemplarzach, z których 40 trafi do muzeum będzie i wypożyczanych zwiedzającym, a pozostałe zostaną rozdane wśród niedowidzących. Kolejną atrakcją, o którą wzbogaci się Muzeum Śląska Opolskiego, będzie miniatura makiety XVIII-wiecznego Opola.

"Oryginał makiety jest duży, a poza tym nie można go dotykać. Nasza wersja będzie znacznie mniejsza, wykonana z tworzywa sztucznego i przeznaczona właśnie do dotykowego poznawania" - wyjaśniła Ilona Nawankiewicz z Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Fundacja, we współpracy z opolskim muzeum, realizuje projekt w ramach którego powstaną w placówce udogodnienia dla niewidomych. Pieniądze na ten cel pozyskano z Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w ramach dotacji przyznawanych z pieniędzy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przez samorząd województwa opolskiego.

Koszt projektu to niecałe 20 tys. zł.

Tabliczki, informatory i makieta mają być gotowe do końca roku, a do końca stycznia 2014 r. Fundacja musi rozliczyć projekt. Nawankiewicz dodała, że już jest pomysł na dalsze poszerzanie oferty dla niewidomych w muzeum, m.in. o dźwiękowe przewodniki - urządzenia służące do odsłuchu nagranych wcześniej, specjalnie przygotowanych dla niewidomych informacji o muzealnych atrakcjach. Pozwoliłoby to osobom z dysfunkcjami wzroku na samodzielne zwiedzanie placówki.

Jest też pomysł na stworzenie tzw. ścieżki dotykowej, czyli trasy w muzeum, na której np. część eksponatów mogłaby być poznawana dotykowo w postaci miniatur oraz poprzez udźwiękowione opisy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.