PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląskie apeluje o pamiątki rodzinne

  • PAP    12 września 2012 - 19:28

Czwarta zbiórka pamiątek w ramach akcji społecznej "Dopiszmy się do historii" odbędzie się w Piekarach Śląskich - poinformowało w środę Muzeum Śląskie w Katowicach. Pamiątki trafią do nowej siedziby muzeum budowanej na terenie dawnej kopalni.
Po dwóch miesiącach przerwy Muzeum Śląskie w Katowicach powraca z apelem do mieszkańców Śląska o udział w przedsięwzięciu, dzięki któremu w nowej siedzibie muzeum powstanie ekspozycja stała poświęcona historii Górnego Śląska.

Dotąd odbyły się trzy zbiórki - dwie w Katowicach i jedna w Chorzowie. Zebrano ok. 250 przedmiotów. "Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Katowic. Od maja zebraliśmy wiele interesujących pamiątek, w tym przedmioty z porcelany i damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce. Ludzie przynoszą do nas nawet całe kolekcje banknotów" - poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Wśród darów znalazły się m.in. maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, radio Koliber, kolekcja proporców sportowych. Nie zabrakło również przedmiotów codziennego użytku takich jak pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, czy komplet do zmiatania okruchów.

Piękoś dodała, że aby ułatwić przekazywanie pamiątek, zbiórki będą organizowane wyłącznie w soboty.

Każda osoba, która zdecyduje się ofiarować muzeum pamiątkę rodzinną, będzie musiała okazać dowód osobisty oraz otrzyma do podpisu stosowny formularz.

Czwarta zbiórka pamiątek w Piekarach Śląskich odbędzie się 22 września w Centrum Pielgrzymkowym. W październiku zorganizowane zostaną zbiórki w Tarnowskich Górach i Pszczynie, a w następnych miesiącach również w Gliwicach i Tychach.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju tego roku. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które "w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.