Muzeum Śląskie apeluje o pamiątki rodzinne

Czwarta zbiórka pamiątek w ramach akcji społecznej "Dopiszmy się do historii" odbędzie się w Piekarach Śląskich - poinformowało w środę Muzeum Śląskie w Katowicach. Pamiątki trafią do nowej siedziby muzeum budowanej na terenie dawnej kopalni.
Po dwóch miesiącach przerwy Muzeum Śląskie w Katowicach powraca z apelem do mieszkańców Śląska o udział w przedsięwzięciu, dzięki któremu w nowej siedzibie muzeum powstanie ekspozycja stała poświęcona historii Górnego Śląska.

Dotąd odbyły się trzy zbiórki - dwie w Katowicach i jedna w Chorzowie. Zebrano ok. 250 przedmiotów. "Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Katowic. Od maja zebraliśmy wiele interesujących pamiątek, w tym przedmioty z porcelany i damskie buty z prawidłami rozmiar 36 po czyjejś prababce. Ludzie przynoszą do nas nawet całe kolekcje banknotów" - poinformowała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

Wśród darów znalazły się m.in. maszynki do strzyżenia z okresu międzywojennego, oryginalne plany budowlane osiedla robotniczego, radio Koliber, kolekcja proporców sportowych. Nie zabrakło również przedmiotów codziennego użytku takich jak pojemnik na chleb z blachy emaliowanej z motywami holenderskimi z lat międzywojennych, czy komplet do zmiatania okruchów.

Piękoś dodała, że aby ułatwić przekazywanie pamiątek, zbiórki będą organizowane wyłącznie w soboty.

Każda osoba, która zdecyduje się ofiarować muzeum pamiątkę rodzinną, będzie musiała okazać dowód osobisty oraz otrzyma do podpisu stosowny formularz.

Czwarta zbiórka pamiątek w Piekarach Śląskich odbędzie się 22 września w Centrum Pielgrzymkowym. W październiku zorganizowane zostaną zbiórki w Tarnowskich Górach i Pszczynie, a w następnych miesiącach również w Gliwicach i Tychach.

Akcja "Dopiszmy się do historii" została ogłoszona w maju tego roku. Muzealnicy zaapelowali do Ślązaków, żeby zechcieli obdarować muzeum przedmiotami, które "w indywidualny sposób opowiedzą historię Górnego Śląska".

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE