PARTNER PORTALU
 • BGK

Muzeum Śląskie otwarte: "idea wznosi się ponad ksenofobię"

 • pap    28 czerwca 2015 - 08:56
Muzeum Śląskie otwarte: "idea wznosi się ponad ksenofobię"
Nowy gmach Muzeum Śląskiego i jego ofertę wystawienniczą można oglądać od piątku do niedzieli. Otwarcie ściągnęło na teren po dawnej kopalni Katowice tłumy (fot.:slaskie.pl)

Idea Muzeum Śląskiego wznosi się ponad ksenofobię i prowincjonalizm - mówił na oficjalnym otwarciu nowej siedziby tej placówki szef Centrum Badań Historycznych w Berlinie prof. Robert Traba. Dodał, że w sensie założeń ekspozycyjnych, muzeum już odniosło sukces
Podczas sobotniego wykładu inauguracyjnego Traba wskazał, że muzea gromadząc pamiątki i opowiadając o przeszłości poprzez eksponaty, starają się konstruować obrazy przeszłości, miejsca, regionu, kraju. "Miarą sukcesu nie jest odwzorowywanie idealnego modelu, jak właściwie było. Miarą sukcesu powinna być rzetelność poznawcza (...). Uważam, że w sensie założeń ekspozycyjnych już dziś Muzeum Śląskie odniosło sukces" - podkreślił Traba.

Ocenił, że "śląskość to zarówno trwanie, jak i wielki transfer ludności", którego fale - ze Śląska i na Śląsk, z różnych przyczyn - pojawiały się od średniowiecza.

Jego zdaniem dziś w pejzażu Polski i Europy Muzeum Śląskie ma szansę zająć ważne miejsce. Jak mówił "żadne z istniejących muzeów w Polsce nie odniosło się z takim rozmachem i nowoczesnością do spuścizny regionalnej", dzięki czemu "odpowiada idei otwartego regionalizmu".

"Po drugie, żadne z powstałych muzeów nie łączy ze sobą w tak harmonijny sposób trzech modułów: autentyczności miejsca (terenów i zabudowań dawnej kopalni Katowice), jakości kolekcji własnej i wielofunkcyjności. To ta symbioza, a nie prześciganie się w multimedialności, stanowi wartość wyznaczającą standard nowoczesności" - podkreślił prof. Traba.

Jak mówił, idea Muzeum Śląskiego "wznosi się ponad antagonizującą ksenofobię i prowincjonalizm". Naukowiec zwrócił też uwagę na istotę kontekstu nowego Muzeum Śląskiego - na jego wpisanie się "w fenomen nowej śląskiej modernizacji" poprzez zwieńczenie katowickiego Kwartału Kultury i uzupełnienie Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.

Muzeum Śląskie: ocena ekspozycji

Historyk zastrzegł, że - w opowieści o pionierach industrializacji, przemianach nadających nowoczesne oblicze śląskim miastom czy dumie ze śląskich artystów i czasem polityków - brakuje mu czasem opowieści o "zwykłych ludziach". "Ta przeszłość jest najtrudniejsza do opowiedzenia w muzeum, ale wierzę, że wielofunkcyjność Muzeum Śląskiego i z tym wyzwaniem sobie poradzi" - ocenił Traba.

Nawiązując do przedwojennych inicjatyw utworzenia Muzeum Śląskiego (zbudowaną w przededniu wojny placówkę rozebrali potem Niemcy), Traba przypomniał, że znalazły one następców w czasach, gdy oddolna aktywność nie była w cenie. Działania profesjonalnych entuzjastów, m.in. z prof. Ewą Chojecką na czele, doprowadziły w 1984 r. do restytucji placówki.

"Dzisiejsze muzeum jest także dziełem entuzjastów z wyobraźnią, tyle że zaczęły im sprzyjać także zewnętrzne uwarunkowania - władze różnych szczebli i obecność Polski w Unii Europejskiej" - zaznaczył historyk.

Słowa uznania dla Leszka Jodlińskiego

Przypominając osoby zaangażowane w tworzenie nowego Muzeum Śląskiego zaakcentował, że bez wyobraźni i wiedzy b. dyrektora placówki, twórcy jej obecnych koncepcji wystawienniczych Leszka Jodlińskiego, a także ludzi, którzy od lat tworzyli i wspierali ją programowo, m.in. prof. Tadeusza Sławka, nie byłoby "tej inspirującej koncepcji".

Zwracając się do obecnego zespołu Muzeum Śląskiego, Traba zaapelował, by tworzył on "muzeum tożsamościowe" dla siebie, ale i nie zapominał, że Polacy spoza regionu też tej placówki potrzebują. "Bez zrozumienia Śląska () nie zrozumiemy siebie - współczesnego społeczeństwa polskiego i własnej wielokulturowej historii Polski - tej sąsiedzkiej, głównie polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej oraz w europejskim kontekście" - podkreślił.

"Udało się państwu stworzyć nową jakość w polskim muzealnictwie i spojrzeniu na historię regionalną. Życzę byście rozwijali twórczo nowe koncepcje wystawiennicze, wzbogacali zbiory i by śląska dialogiczność stała się marką Muzeum Śląskiego dla was i dla nas wszystkich" - skonkludował prof. Traba.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.