PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląskie przeprowadza się do nowej siedziby

  • TVS    6 lutego 2015 - 16:00
Muzeum Śląskie przeprowadza się do nowej siedziby
fot. tvs.pl

Ponad 90 ciężarówek przewiezie 115 tysięcy eksponatów do nowej siedziby Muzeum Śląskiego. Właśnie rozpoczęły się przygotowania do wielkiej przeprowadzki.
Budynek przy alei Korfantego opustoszeje w połowie kwietnia. Przygotowanie do transportu 115 tysięcy eksponatów to ostatnia prosta przed wielkim dla Muzeum Śląskiego dniem. Przeprowadzka zaplanowana jest na 1 marca. Potrwa do połowy kwietnia.

- Jest to moment trudny logistycznie, bo musimy te wszystkie obiekty podzielić, jeżeli chodzi o gabaryty o ich charakterystykę, o wymagania, ale również trudny ponieważ zostawiamy muzeum na Korfantego, puste ściany galerii, która tak bardzo kojarzyła się z tym cennym dla Polski zbiorem - wyjaśnia Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego.

Zbiór przed starannym pakowaniem musiał być dokładnie sprawdzony. Konserwacja dziesiątek eksponatów była dla pracowników nie lada wyzwaniem, które trwało kilka lat.

- Wiedzieliśmy, że będzie nowy budynek już w 2008 roku. Wtedy zaczęły się wszystkie prace przygotowawcze i od tego okresu sukcesywnie poddawaliśmy konserwacji te obiekty, które tego wymagały - opowiada Anna Ucieklak, konserwator Muzeum Śląskiego.

Wymagająca praca będzie trwała do czerwca. Wtedy prawdopodobnie Muzeum Śląskie zostanie otwarte. Jak na razie do nowej siedziby przeniesione zostało Centrum Scenografii Polskiej. Będzie to jedna z dwóch największych wystaw.

Więcej o przeprowadzce muzeum do nowej siedziby w materiale filmowym:

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.