PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląskie w Katowicach wzbogaciło się o grafiki

  • PAP/JL    25 lipca 2016 - 10:05
Muzeum Śląskie w Katowicach wzbogaciło się o grafiki
Jönsson Erik Dahlbergh (1625-1703), Konflikt między Szwecją a Litwą pod Sandomierzem, 1656, miedzioryt. Fot. Muzeum Śląskie

Kilkanaście grafik, a także portrety i mapy wojenne można od 29 lipca oglądać w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Grafiki o tematyce alegorycznej, rodzajowej i mitologicznej wykonane są głównie w technice miedziorytu. Powstały od XVII do XIX w. Wszystkie cechuje wysoki poziom artystyczny pod względem rysunku i jakości odbitek graficznych.

Są wśród nich prace będące rycinami powstałymi na podstawie istniejących obrazów olejnych znanych mistrzów, m.in. Williama Hogartha. Na szczególną uwagę zasługują również dwie mapy wykonane przez Ericha Dahlbergha, szwedzkiego grafika, specjalistę w budowie fortyfikacji, który z wojskami Karola Gustawa uczestniczył w kampanii polskiej i duńskiej. Według jego rysunków powstały miedzioryty przedstawiające plany bitew, miasta, a także widoki z tego okresu.

Ekspozycja będzie prezentowana w przestrzeni wystaw czasowych Galerii Sztuki Polskiej 1800-1945 do 4 września.

Grafiki pochodzą z kolekcji tworzonej latami przez znawcę dawnej sztuki graficznej i książkowej – zmarłego w 2013 r. naukowca i antykwariusza dr. inż. Tomasza Maczugę. Dar jego i żony Janiny trafił do Muzeum Śląskiego w 2015 r., to w sumie blisko 500 dzieł.

Na unikatowość zbioru Tomasza Maczugi ma wpływ fakt, że został w całości zgromadzony przez znawcę tematu oraz w sposób przemyślany i konsekwentny. Muzuem Śląskie w Katowicach ma w planach prezentację grafik XX-wiecznych polskich twórców.

Nie jest to jedyny dar Tomasza Maczugi, którego wielką pasją były książki, kolekcjonerstwo grafiki artystycznej i reprodukcyjnej. W 2010 r. przekazał Bibliotece Muzeum Narodowego w Warszawie 354 woluminy tego typu dokumentów. Ponad 1000 katalogów zagranicznych domów aukcyjnych, antykwariatów i galerii ofiarował Bibliotece Narodowej w Warszawie, z kolei Centrum Badawczemu Bibliografii Polskiej Estreicherów, działającemu przy Uniwersytecie Jagiellońskim, podarował stare katalogi dotyczące poloników.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.