PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Śląskie w nowej siedzibie. Można zwiedzać

  • PAP    26 czerwca 2015 - 11:41
Muzeum Śląskie w nowej siedzibie. Można zwiedzać
W programie festiwalu znalazły się m.in. multimedialne widowiska, dyskusje o Śląsku, projekcje filmów poświęconych regionowi (fot. facebook)

Od dzisiaj (26 czerwca) można zwiedzać Muzeum Śląskie. Podczas trzydniowego tzw. Festiwalu Otwarcia umieszczone w podziemiach kolekcje zwiedzi ok. 12 tys. osób, które zdobyły bezpłatne wejściówki.
Muzeum powstało na terenie dawnej kopalni Katowice. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.

Wystawy stałe zajmują ok. 6 tys. z 25 tys. mkw. powierzchni użytkowej. W piątek muzeum zaprezentowało pięć z sześciu zapowiadanych: "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów, Galerię sztuki polskiej 1800-1945, Galerię sztuki polskiej po 1945 roku, Galerię plastyki nieprofesjonalnej, "Laboratorium przestrzeni teatralnych - przeszłość w teraźniejszości" - wystawa ze zbiorów Oddziału Muzeum Śląskiego Centrum Scenografii Polskiej. Szósta wystawa stała - Galeria Śląskiej Sztuki Sakralnej - otwarta zostanie jesienią.

Wybrano najlepsze eksponaty

Do nowej siedziby muzealnicy wybrali 1400 eksponatów spośród ponad 118 tys. znajdujących się w posiadaniu Muzeum Śląskiego.

Najbardziej wyczekiwana ekspozycja to "Światło historii" - Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. To 400 eksponatów, w tym m.in. pamiątek zebranych w latach 2012-13 podczas akcji "Dopiszmy się do historii". Wśród nich są: oprawiona za szkłem - pochodząca z 1919 roku - pamiątka ślubna składająca się z zasuszonego wianka panny młodej i bukiecika, porcelanowa patera - prezent zaręczynowy od Franciszka Strzelczyka dla narzeczonej Elżbiety z 1908 roku, fajansowy kufel do piwa z początku XX wieku oraz różaniec żołnierza z I wojny światowej.

Ekspozycja zaprasza widza w podróż przez charakterystyczne miejsca i wydarzenia związane z historią Górnego Śląska. Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia do markowni kopalni Katowice (budynek, gdzie dawniej przechowywano tzw. marki np. z informacją o zmianie, na której pracowali górnicy) - jako symbolu miejsca, w którym znajduje się Muzeum Śląskie. Z markowni widz przejdzie do sali poświęconej dziejom najdawniejszym. Zwiedzający będzie miał okazję również podpatrzeć ulicę z okresu międzywojennego (rekonstrukcja), zobaczyć jak wyglądał pałac arystokraty.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Tam zwiedzający może stać się uczestnikiem tych wydarzeń: usiąść przy stoliku z czasów PRL-u, wziąć do ręki gazetę z tamtego okresu i poczytać. Nie brakuje też odniesień do industrialnej przeszłości regionu. Jednym z jej elementów jest artystyczna interpretacja maszyny parowej jako symbolu rewolucji przemysłowej, która dotarła na Górny Śląsk. Artystyczny model maszyny parowej powstał ze specjalnie grawerowanych plastrów szkła, w których środek wtopiono elementy metalowe.

Galeria sztuki polskiej 1800-1945 jest z kolei trzonem kolekcji przedwojennego Muzeum Śląskiego. Ekspozycja prezentuje wszystkie znaczące kierunki w sztuce polskiej lat 1800-1945, znane z podręczników szkolnych obrazy Józefa Chełmońskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. W podziemnej galerii znalazły się m.in. "Pożegnanie z pracownią" Jacka Malczewskiego, "Żydówka z cytrynami" ("Pomarańczarka") Aleksandra Gierymskiego, "Portret Józefa Ciechońskiego" Jana Matejki czy ostatnio kupiony "Kozak w stepie" Alfonsa Dunin Borkowskiego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.