PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Sztuki Współczesnej powstanie w Gdańsku

  • pap/pt    1 września 2015 - 14:19
Muzeum Sztuki Współczesnej powstanie w Gdańsku
Minister kultury Małgorzata Omilanowska

W Gdańsku na terenie Stoczni Gdańskiej ma powstać Muzeum Sztuki Współczesnej. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister kultury Małgorzata Omilanowska, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.
Muzeum Sztuki Współczesnej, które ma gromadzić i upowszechniać sztukę XX i XXI wieku powstanie w Gdańsku. We wtorek podpisano list intencyjny w sprawie powołania instytucji jako oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Muzeum w Gdańsku do 2018 r.

List podpisali minister kultury Małgorzata Omilanowska, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Według sygnatariuszy listu Muzeum Sztuki Współczesnej miałoby powstać do 2018 roku, a jego koszt szacunkowy wyniósłby do 20 mln zł.

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, "że Gdańsk ma bardzo unikalną sytuację, ponieważ jest jednym z niewielu miast w Polsce, w którym od dawna rośnie środowisko artystyczne realizujące większe i mniejsze wydarzenia związane ze sztuką najnowszą, a także społeczeństwo, które przez lata konsumując te propozycje artystyczne dorosło do tego, by mieć takie muzeum".

"Nam się często zdarza, że realizujemy jakiejś inwestycje zakładając, iż w procesie edukacyjnym jej pracownicy zbudują społeczność wokół siebie, które będzie potem korzystało z oferty. Tu jest sytuacja wyjątkowa, tu jest już zapotrzebowanie społeczne, tu są chętni do oglądania sztuki i tu są artyści, którzy tworzą i menadżerowie, którzy potrafią przygotowywać ofertę, tylko brakuje miejsca" - podkreśliła szefowa resortu kultury.

Muzeum na terenie Stoczni Gdańskiej

Marszałek Struk podkreślił, że Muzeum Sztuki Współczesnej miałoby powstać na terenie Stoczni Gdańskiej.

"Chcielibyśmy wybudować, a najlepiej zaadaptować istniejące budynki na terenie Stoczni Gdańskiej, które już nie służą celom produkcyjnym. Artyści są z tego powodu zachwyceni, widzą swoje miejsce na terenie Stoczni Gdańskiej, bo ta przestrzeń publiczna powinna być wzmocniona instytucją publiczną" - podkreślił marszałek województwa pomorskiego.

Jak dodał, "sztuka współczesna powstaje dzięki ludziom niezwykle kreatywnym, którzy wyprzedzają niejako swoją epokę w myśleniu o sztuce". "Chciałbym, aby tacy ludzie znaleźli swój +dom+ na realizację i prezentację swojej twórczości właśnie w Gdańsku" - podkreślił marszałek Struk.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku Wojciech Bonisławski przyznał, że Muzeum Narodowe posiada oddział sztuki współczesnej mieszczący się w Pałacu Opatów w Parku Oliwskim, jednak ten historyczny budynek nie spełnia wymogów, które pozwoliłyby na pełną ekspozycję sztuki nowoczesnej.

"Prace sztuki współczesnej to są często instalacje, bardzo duże obiekty. Pałac Opatów został zaadaptowany do tych funkcji, ale nigdy ich nie spełniał i tak naprawdę i Gdańsk i Pomorze nie mają takiego obiektu, a więc istnieje potrzeba zbudowania obiektu nowoczesnego, który miałby zaplecze magazynowe i edukacyjne" - dodał dyrektor Bonisławski.

Podkreślił, że Muzeum Narodowe w Gdańsku ma swoją kolekcję sztuki współczesnej. Jej zbiory zostały zapoczątkowane w 1945 roku i są systematycznie uzupełniane dzięki zakupom z dotacji z ministerstwa kultury. Zakupy obejmują sztukę polską, amerykańską oraz w niedługim czasie także azjatycką.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.