PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum uwieczni historię stalagu

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik    13 maja 2013 - 07:46
Muzeum uwieczni historię stalagu

W Olsztynku powstaje muzeum upamiętniające martyrologię jeńców niemieckiego Stalagu 1B Hohenstein, w którym w czasie II wojny światowej zmarło około 60 tys. żołnierzy różnych narodowości.
Muzeum będzie się mieścić w zabytkowym budynku Ratusza w Olsztynku - informuje „Nasz Dziennik".

Obiekt zostanie najpierw gruntownie wyremontowany i przystosowany do wymogów ekspozycji muzealnej, która zajmie około 400 metrów powierzchni.

„Muzeum ma być gotowe do końca roku 2014. Wartość realizacji tego projektu wynosi ponad 4 mln złotych" - powiedział Mirosław Obrębski, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji Urzędu Miejskiego w Olsztynku.

Placówka będzie gromadzić eksponaty, które do tej pory znajdują się w różnych miejscach na terenie Olsztynka. Wiele z ich oglądać można obecnie na tymczasowej wystawie zorganizowanej w miejscowym gimnazjum.

Ponadto w muzeum zostaną umieszczone makiety dokładnie odwzorowujące teren i zabudowę niemieckiego stalagu. Będą tam także kioski multimedialne, w których zobaczyć będzie można np. archiwalne niemieckie zdjęcia obozu, poznać jego historię czy wysłuchać opowieści świadków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.