Muzeum uwieczni historię stalagu

  • Przegląd prasy/PAP/Nasz Dziennik
  • 13-05-2013
  • drukuj
W Olsztynku powstaje muzeum upamiętniające martyrologię jeńców niemieckiego Stalagu 1B Hohenstein, w którym w czasie II wojny światowej zmarło około 60 tys. żołnierzy różnych narodowości.
Muzeum uwieczni historię stalagu

Muzeum będzie się mieścić w zabytkowym budynku Ratusza w Olsztynku - informuje „Nasz Dziennik".

Obiekt zostanie najpierw gruntownie wyremontowany i przystosowany do wymogów ekspozycji muzealnej, która zajmie około 400 metrów powierzchni.

„Muzeum ma być gotowe do końca roku 2014. Wartość realizacji tego projektu wynosi ponad 4 mln złotych" - powiedział Mirosław Obrębski, kierownik referatu oświaty, kultury i promocji Urzędu Miejskiego w Olsztynku.

Placówka będzie gromadzić eksponaty, które do tej pory znajdują się w różnych miejscach na terenie Olsztynka. Wiele z ich oglądać można obecnie na tymczasowej wystawie zorganizowanej w miejscowym gimnazjum.

Ponadto w muzeum zostaną umieszczone makiety dokładnie odwzorowujące teren i zabudowę niemieckiego stalagu. Będą tam także kioski multimedialne, w których zobaczyć będzie można np. archiwalne niemieckie zdjęcia obozu, poznać jego historię czy wysłuchać opowieści świadków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE