PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Warszawskiej Pragi doczeka się stałej wystawy

  • PAP/JL    15 września 2015 - 08:16
Muzeum Warszawskiej Pragi doczeka się stałej wystawy

Muzeum Warszawskiej Pragi otwiera stałą wystawę. Fot. Mat. prasowe

Wystawa zostanie otwarta 19 września w trzech zabytkowych kamieniczkach i oficynie przy ul. Targowej.
W piwnicach, z których jedna jest pozostałością po jednym z najstarszych domów mieszkalnych na Pradze znajdzie się strefa „Praskie interpretacje”. Umieszczone tam zostaną instalacje artystyczne podejmujące różne wątki kojarzone z Pragą, związane z jej historią czy szczególnymi miejscami na mapie prawobrzeżnej Warszawy.

Na ekspozycji stałej zobaczyć będzie można np. popiersie Franciszki Różyckiej, żony założyciela bazaru Juliana Różyckiego, dłuta znanego rzeźbiarza i jej brata Teodora Rydygiera. W sali „Targu praskiego” znajdą się elementy praskiego rzemiosła lub powstałe w tutejszych fabrykach np. pudełka po czekoladkach Wedla czy opakowania po bibułkach do papierosów.

Oś czasu

Na parterze zaplanowano salę historii Pragi z tzw. osią czasu. – To szczególna sala, bo w niej koncentrujemy się na chronologicznym przebiegu zdarzeń – informuje Katarzyna Kuzko-Zwierz, kierowniczka Muzeum Warszawskiej Pragi, które jest oddziałem Muzeum Warszawy.

Osi towarzyszą liczne ilustracje, grafiki, obrazy, zdjęcia i przebitki z kamer telewizyjnych, a także zdjęcia z Instagramu oraz małe okienko wychodzące na Targową, dające wgląd w to, co się dzieje na bieżąco na zewnątrz.

Ideą osi czasu jest przybliżenie przemian zachodzących przez wieki na Pragi i pokazanie, co interesowało ludzi je dokumentujących. Ma opowiedzieć, jakich technik uchwycenia rzeczywistości używali.

W centralnej części sali znajduje się też makieta XVIII-wiecznej Pragi. Pokazuje ona Pragę stanowiącą jeszcze samodzielne miasteczko i w okresie, kiedy stała się częścią Warszawy. Później została kompletnie zniszczona podczas insurekcji kościuszkowskiej. – Z tamtej Pragi przetrwało niewiele, ale staramy się pokazać np. zachowaną Kaplicę Loretańską przy ul. Ratuszowej – mówi Katarzyna Kuzko-Zwierz.

Praskie historie

Kolejną częścią strefy „Praskich historii” jest znajdująca się na piętrze sala tzw. targu praskiego. Jej koncepcja nawiązuje do tradycji targowych dzielnicy. Znajdzie się tam m.in siedem tzw. szczęk handlowych nawiązujących do handlu ulicznego. W szczękach są prezentowane wybrane wątki z historii Pragi pt. „Targi”, „Fabryki i przemysł”, „Parki, rekreacja, rozrywka”, „Lokacja Pragi”, „Infrastruktura miasta”, „Rzemiosło” i „Aktywności społeczne”.

Na drugim piętrze znajduje się sala nazywana „Praskim penthousem”. To miejsce nastawione na pracę, warsztaty, spotkania czy na wernisaże. – Chcielibyśmy tu zapraszać do dyskusji o współczesnej Pradze – podkreśla Katarzyna Kuzko-Zwierz.

Praskie świadectwa

Kolejną częścią wystawy stałej jest, obejmująca dwie mieszczące się w piwnicach przestrzenie, strefa tzw. praskich świadectw. To Archiwum Historii Mówionej, wynik projektu nagrywania wspomnień dawnych i obecnych mieszkańców Pragi prowadzonego od kilku lat przez Muzeum.

Drugą częścią „Praskich świadectw” jest Archiwum Historii Mieszkańców, gdzie prezentowane są historię kilku wybranych rodzin związanych z prawym brzegiem Wisły. – Mają one służyć jako przykład i stanowić zaproszenie do dzielenia się swoimi historiami. Jednym z elementów jest np. archiwum zakładu fotograficznego przy ul. Targowej 78 – mówi Katarzyna Kuzko-Zwierz.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.