PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Warszawy dostanie unijną dotacją na Centrum Interpretacji Zabytku

  • PAP    2 marca 2015 - 18:41

Blisko 500 tys. zł unijnej dotacji otrzyma Muzeum Warszawy. Dofinansowanie ma zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie dostępności dla niepełnosprawnych i budowę internetowego portalu informacyjnego staromiejskiego Centrum Interpretacji Zabytku.
Umowa na unijne dofinansowanie zostanie podpisana we wtorek (3.03) przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Muzeum Warszawy, któremu podlega Centrum Interpretacji Zabytku. Łączna wartość projektu "Poprawa oferty kulturalnej i dostępności Centrum Interpretacji Zabytku Muzeum Warszawy" wynosi blisko 720 tys. zł. Będzie to jedna z trzech inicjatyw, które otrzymają tego dnia wsparcie z funduszy unijnych.

Celem dotacji jest przede wszystkim zwiększenie dostępności obiektu dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to zarówno części wewnętrznej - dzięki zainstalowaniu odpowiednich platform, jak i zewnętrznej budynku - przez oznaczenie go tablicą w języku Braille'a. Także sama ekspozycja ma zostać uzupełniona o materiały przedstawione w postaci umożliwiającej odbiór przez osoby niewidome lub niedowidzące. Pozyskane fundusze mają także przyczynić się do rozwinięcia oferty warsztatów, seminariów czy seansów filmowych proponowanych przez placówkę.

Projekt przewiduje również budowę systemu e-informacji kulturalnej przez udostępnianie zbiorów i informacji o Centrum Interpretacji Zabytku na portalu internetowym współpracującym z interaktywną aplikacją. Planowane jest także oznaczenie placówki i terenu Starego Miasta w Warszawie specjalną tablicą informacyjną, która ma zostać umieszczona przy ul. Zapiecek.

Centrum Interpretacji Zabytku znajduje się w przebudowanych pomieszczeniach dawnej kotłowni w kamienicy przy ul. Brzozowej. Zajmuje parter, podziemia oraz przeszklony dziedziniec o powierzchni ponad 430 m kw. W obiekcie można oglądać ekspozycję stałą przedstawiającą Stare Miasto jako zespół zabytkowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Centrum otwiera szlak kulturalny piwnic staromiejskich.

Dofinansowanie unijne dzięki umowie, która zostanie podpisana we wtorek otrzymają także - Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, która przeznaczy je m.in. na renowację zabytkowych obiektów cmentarnych oraz stołeczny Instytut Biologii Doświadczalnej, który dzięki dotacjom zmodernizuje stanowiska laboratoryjne oraz utworzy stanowiska zintegrowane do badań przedklinicznych z udziałem radiofarmaceutyków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.