PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Warszawy: otwarcie dla zwiedzających pod koniec maja 2017 r.

  • PAP/MN    5 września 2016 - 17:37
Muzeum Warszawy: otwarcie dla zwiedzających pod koniec maja 2017 r.

Koszt prac budowlanych i konserwatorskich zewnętrza i wnętrz staromiejskich kamienic to ok. 40 mln zł brutto (for. Muzeum Warszawy/Facebook)

• Renowacja fasad i najcięższe roboty budowlane, instalatorskie i konstrukcyjne wewnątrz gmachu zostały już przeprowadzone w ramach modernizacji siedziby głównej Muzeum Warszawy w kamienicach przy Rynku Starego Miasta.
• Otwarcie Muzeum zapowiedziano na koniec maja 2017 r.
"To był tak naprawdę pierwszy remont od 60 lat, od kiedy kamienice zostały odbudowane właśnie na cele muzealne. Chcemy, by w tych wnętrzach była prowadzona opowieść o Warszawie, żebyśmy mogli pokazywać jej fenomen i być przewodnikiem dla mieszkańców i turystów. Tak się składa, że będziemy mogli otworzyć nasze podwoje po remoncie niemal w 80. rocznicę powołania przed wojną w 1936 r. Muzeum, jako Muzeum Dawnej Warszawy" - opowiadała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.

Jak mówiła, wewnętrzne ciężkie prace budowlane zostały już praktycznie zakończone. "Jesteśmy już na etapie wykończenia. Zobaczyć już można wnętrza, które w większości są już skończone, z detalem pochodzącym zarówno z okresu odbudowy, jak i wcześniejszym, takim jak stropy malowane, detale w sieniach i malowidła przeniesione z dawnej siedziby Wydawnictwa 'Iskry'" - powiedziała.

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podkreślił, że to najpoważniejsza inwestycja w Muzeum Warszawy, ale nie jedyna. Przypomniał, że w ostatnich latach udało się zmodernizować także pawilon w Palmirach i otworzyć Muzeum Warszawskiej Pragi, które są oddziałami Muzeum Warszawy.

Czytaj też: Szefowie muzeów górskich spotkali się w Zakopanem

"Teraz kończymy najpoważniejszy element - remont głównej siedziby Muzeum i w maju 2017 r. będziemy zwiedzali nową wystawę o historii Warszawy. Przypomnę, że jest to historyczna siedziba Muzeum Dawnej Warszawy założonego przez Stefana Starzyńskiego, który na jego potrzeby kupił pierwsze kamienice. Po wojnie Muzeum uzyskało już całą stronę Dekerta. Warto mówić o historii naszego miasta i opowiadać ją na nowo. To będzie muzeum stawiające na eksponaty, których ma ponad 200 tys. i poprzez nie będzie pokazywać historię miasta" - mówił Jóźwiak.

Koordynator projektu Muzeum Warszawy Joanna Dudelewicz zaznaczyła, że zostały już prawie w całości zakonserwowane fasady Muzeum. "Kolor wybrano na podstawie badań stratygraficznych, czyli odkrywkowych wielu warstw i analiz konserwatorskich, które pokazały dokładnie, jaka kolorystyka była w 1953 r., czyli w momencie odbudowy kamienic w okresie powojennym. Wykonano wszelkie duże prace konserwatorskie, zostały naprawione złocenia, malowidła, freski na niektórych kamienicach" - relacjonowała.

Muzeum - jak wyjaśniła - będzie mieściło nie tylko wystawę stałą i czasowe, ale także księgarnię, czytelnię, kawiarnię i salę kinową. "Kamienice mają różne poziomy, to 11 kamienic połączonych w całość, ale udało się dostosować dla osób niepełnosprawnych ruchowo poziom minus dwa i minus jeden, zero, plus jeden i plus dwa. Przygotowano zarówno windy, jak i podnośniki czy podesty. Pracujemy też nad tym, by w przyszłości dostosować kolejne kondygnacje" - opowiadała Dudelewicz.

Czytaj też: Gdańsk w duchu Guentera Grassa

Wśród prac przeprowadzonych we wnętrzach zwróciła uwagę na zakonserwowane detale - łuki, sklepienia, stiuki i inne dekoracje. Przywrócono kolory odkrytym fragmentom XVII-wiecznych polichromii. Zakonserwowano również trzy drewniane, polichromowane stropy z XVII i XVIII w., na których zachowały się m.in. oryginalne ornamenty np. dwie syrenki, głowa aniołka i fragmenty napisów, a także bogate malowidła.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.