PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokazuje plakaty typograficzne

  • PAP/JL    17 lutego 2016 - 08:35
Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pokazuje plakaty typograficzne
Tendencje we współczesnej sztuce plakatu typograficznego zaprezentuje Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Fot. Mat.prasowe

Tendencje we współczesnej sztuce plakatu typograficznego zaprezentuje Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Wystawa prac kilkudziesięciu twórców z Polski, Czech i Słowacji zostanie otwarta 17 lutego.

„Projekt Typoplakat” to cykl objazdowych wystaw plakatów typograficznych, który miał swoją premierę w 2012 roku w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Od tego czasu wciąż poszerzająca się kolekcja była przedstawiana w Żylinie (2013), Bratysławie (2014) oraz Uściu nad Łabą (2015)”.

W opinii Sławomira Kosmynki z Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP, wystawa prezentuje najciekawsze tendencje we współczesnym plakacie typograficznym Polski, Czech i Słowacji.

Wiele prezentowanych w Muzeum Włókiennictwa prac to plakaty autorskie self-edition – powstające w niewielu egzemplarzach, powielane cyfrowo, za pomocą sitodruku lub szablonu – które traktowane są jako samodzielny środek wypowiedzi, z pogranicza grafiki, szablonu i poezji konkretnej.

Na ekspozycję składają się prace kilkudziesięciu artystów. To przede wszystkim projektanci wywodzący się z Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Bratysławie, Wyższej Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Pradze oraz ASP w Łodzi, jak również twórcy z innych ośrodków w Czechach, Polsce i Słowacji.

Pavel Noga planuje kontynuację projektu, wzbogacanie kolekcji o nowe plakaty typograficzne i prezentowanie jej w innych ośrodkach. Wystawę w Muzeum Włókiennictwa, współorganizowaną przez łódzką ASP, można będzie oglądać do 20 marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.