PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum wzbogaciło się o XIX-wieczną prasę drukarską

  • PAP    7 listopada 2012 - 08:56
Muzeum wzbogaciło się o XIX-wieczną prasę drukarską

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie niedaleko Torunia wzbogaciło się o XIX-wieczną prasę drukarską „Ideal”.
Jak poinformował rzecznik muzeum Jarosław Jaworski prasa została zakupiona na rynku kolekcjonerskim w Niemczech.

Prasę wykonano w 1890 r. w Lipsku na podstawie licencji na urządzenie typu „Reliance", produkowane w fabryce Paul Shniedewend and Co. w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Jest to typ prasy z tzw. żelazną ręką, gdzie docisk papieru do matrycy z literami obywa się za pomocą ciężkiego, żeliwnego lub stalowego, ramienia.

Takie urządzenia były bardzo popularne w XIX wieku. Z użycia na wyszły na początku XX wieku, gdyż były już zbyt przestarzałe dla druku komercyjnego i zostały zastąpione tzw. bostonkami. „Ideal" zakupiony przez muzeum jednak aż do lat 60. XX wieku służył jeszcze w Lipsku (Niemcy) jako prasa korektorska.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie jest własnością Dariusza Subocza, konserwatora zabytków, specjalisty w zakresie konserwacji papieru i skóry, pasjonata dziejów drukarstwa. Mieści się w poewangelickim kościele św. Barbary z XIII w., który w latach 30. XX wieku przestał pełnić funkcje sakralne, a po wojnie popadł w ruinę. Subocz kupił obiekt w 1998 r. i gruntownie go odrestaurował.

Muzeum rozpoczęło działalność w 2004 r. Gromadzi zbiory związane z piśmiennictwem, papiernictwem, technologią i techniką drukarstwa, a kolekcję prezentuje m.in. w formie interaktywnych warsztatów.

W zbiorach muzeum znajdują się m.in.: replika prasy Johannesa Gutenberga, prasy drukarskie tzw. bostonki i kolumbijki, prasa litograficzna z 1870 roku, brytyjska prasa typograficzna „Albion", drewniane matryce do druku z Chin, rzymskich stylusy (rylce) do pisania na tabliczkach woskowych, młyn papierniczy, replika XIX-wiecznego stanowiska do czerpania papieru, papiery czerpane z różnych stron świata, kałamarze, grafiki - akwaforty i akwatinty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.