PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum wzbogacone o uwerturę Kilara

  • PAP    6 maja 2011 - 17:32
Muzeum wzbogacone o uwerturę Kilara

Zbiory Muzeum Historii Katowic wzbogaciły się o partyturę "Uwertury uroczystej" Wojciecha Kilara.
Uwertura została skomponowana z okazji 145-lecia nadania praw miejskich Katowicom. W piątek odbyła się uroczystość przekazania rękopisu.

Kilka miesięcy temu mieszkający od ponad 60 lat w Katowicach światowej sławy kompozytor przekazał partyturę na aukcję, z której dochód przeznaczony został na rzecz śląskiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Ulica".

W lutym, na licytacji podczas II Balu Charytatywnego Wojewody Śląskiego, rękopis za 110 tys. zł kupili: kardiolog prof. Paweł Buszman, dziennikarz Kamil Durczok, biznesmen Michał Goli i były senator Jarosław Lasecki. W piątek przekazali uwerturę muzeum.

- Dawać takie prezenty to wielka radość - powiedział podczas uroczystości Lasecki. - To dzieło nie mogło trafić do prywatnych zbiorów - dodał Durczok, który przypomniał, jak na potrzeby licytacji zawiązała się swego rodzaju spółdzielnia, która zadbała, by dzieło trafiło właśnie do muzeum.

- To przede wszystkim piękny dar dla mnie. Zawsze mam nadzieję, że moje dzieła poruszają serca, są pokarmem dla duszy, ale w takich chwilach jak ta widzę, że mogą mieć także bardzo konkretny wymiar społeczny - powiedział Wojciech Kilar.

W uroczystości, poza darczyńcami i przedstawicielami Muzeum Historii Katowic, wzięli udział także wicewojewoda śląski Piotr Spyra i prezydent Katowic Piotr Uszok (oceń prezydenta). Oprawę muzyczną zapewnili Tomasz Bura i Bartek Pieszka, którzy zaprezentowali m.in. utwór Kilara - motyw z filmu Romana Polańskiego "Śmierć i dziewczyna".

Podczas ostatniego Balu Wojewody Śląskiego - w lutym tego roku - zebrano w sumie 400 tys. zł na cele charytatywne. Najwięcej, bo ponad 250 tys. zł, przyniosła licytacja dzieł sztuki wybitnych artystów oraz pamiątek przekazanych przez najlepszych polskich sportowców. Rękopis "Uwertury uroczystej" osiągnął rekordową cenę.

Dochód z balu, w tym pieniądze z licytacji partytury, zasilił Fundację Pomocy Dzieciom "Ulica", z którą wojewoda śląski współpracuje przy organizacji projektu "Z hałdy w Himalaje". W ramach tego przedsięwzięcia dziewięcioro podopiecznych Fundacji wyjeżdża na wyprawę pod Mont Everest. Środki z balu finansują też wypoczynek letni dla innych dzieci, którymi opiekuje się fundacja.

Urodzony we Lwowie, a od 1948 r. mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej. Stworzył ją do ponad 130 obrazów. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim i Krzysztofem Kieślowskim. Jest też autorem wielu utworów symfonicznych.

W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany". Kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 2006 r. został honorowym obywatelem miasta. Cztery lata wcześniej otrzymał nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska. Jest też laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.