PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje swoje dawne eksponaty

  • bad/PAP    11 października 2015 - 16:05
Muzeum Zamkowe w Malborku prezentuje swoje dawne eksponaty
Wystawa Przywracanie historii. Losy malborskich zbiorów po II wojnie światowej. Fot. zamek.malbork.pl

W Muzeum Zamkowym w Malborku otwarto wystawę prezentującą rzeźby, archiwalia, broń itp., które do 1945 r. były eksponowane w warowni, a po wojnie - ze zniszczonego wówczas zamku, trafiły do różnych muzeów, bibliotek itp., w których eksponowane są do dziś.
Malborski zamek służył jako placówka muzealna już od XIX wieku i przed II wojną światową zgromadzono w nim wiele cennych zabytków, głównie tych związanych z zakonem krzyżackim, okresem średniowiecza a także historią Malborka. W 1945 r. warownia został poważnie zniszczona: wiele zgromadzonych w niej zabytków zaginęło, a najcenniejsze z ocalonych władze rozdysponowały pomiędzy placówki w całym kraju, w których są eksponowane do dziś.

Otwarta w sobotę wystawa pt. "Przywracanie historii. Losy malborskich zbiorów po II wojnie światowej", pokazuje wybrane zabytki, które po wojnie opuściły malborski zamek. Swoje eksponaty użyczyło na wystawę m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, do którego po wojnie trafiły najcenniejsze z malborskich zabytków, w tym Ołtarz Hamburski zdobiący niegdyś salę Wielkiego Refektarza oraz Poliptyk Grudziądzki, czyli nastawa ołtarzowa pochodząca pierwotnie z zamku krzyżackiego w Grudziądzu (do Malborka sprowadzono ją na początku XX w.).

Nie wszystkie eksponaty można zobaczyć

Jak poinformowała PAP kurator wystawy Aleksandra Siuciak, ani Poliptyku ani Ołtarza na malborskiej wystawie nie uda się zobaczyć. "To zbyt duże i cenne obiekty: mogłyby ucierpieć w trakcie transportu" - wyjaśniła kurator dodając, że na malborskiej ekspozycji wystawione zostaną natomiast pewne elementy z Ołtarza Hamburskiego - osiem figur apostołów.

Czytaj też: We Wrocławiu od wtorku festiwal Bruno Schulza

Z MN w Warszawie przyjechały też do Malborka kwatery skrzydłowe tryptyku z Pietrzwałdu koło Sztumu (przedstawiają one sceny Zwiastowania, Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli i Ofiarowania w Świątyni) pochodzącego z końca XIV w. Zabytek ten sprowadzony został na zamku w 1938 r. Na wystawie zobaczymy też m.in. unikatowe berło sztyletowe z epoki brązu użyczone przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, brewiarz krzyżacki z drugiej połowy XV wieku wypożyczony z Biblioteki Gdańskiej PAN oraz zbroję maksymiliańską z 1525 r. i dwa miecze bastardowe z przełomu XIV i XV w. użyczone z Muzeum Wojska Polskiego.

Oprócz eksponatów użyczonych, na wystawę złożą się też te, które zaginęły po wojnie, ale wróciły do Malborka po tym, jak zostały znalezione (np. na aukcjach) i odkupione przez muzeum. Wśród takich eksponatów znajdują się np. zakupiony na aukcji rękopis z połowy XV w. oraz bogata kolekcja broni odkupiona przez Muzeum Zamkowe od prywatnego kolekcjonera.

Wystawa składająca się z około 140 eksponatów, została urządzona w Sali Narożnej i Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim. Będzie można ją tutaj oglądać do 10 września przyszłego roku.

Ekspozycji towarzyszy też katalog, który w o wiele pełniejszy sposób niż sama wystawa, prezentuje zabytki utracone przez malborskie muzeum po wojnie.

Poza wspomnianymi wcześniej placówkami, obiekty na ekspozycję użyczyły m.in. Archiwum Państwowe w Elblągu, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie, Kościół św. Trójcy w Gdańsku, Muzeum Diecezjalne w Pelplinie oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Budowa warowni w Malborku rozpoczęła się w ok. 1275 r. W latach 1309-1457 była ona siedzibą wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Po wojnie 13-letniej, w efekcie której krzyżacy utracili zamek na rzecz Polski, stolica państwa zakonnego została przeniesiona do Królewca, a Malbork - aż do 1772 r., był jedną z rezydencji królów Polski. W efekcie rozbiorów Polski zamek przeszedł w ręce pruskie i służył m.in. wojsku.

Na początku XIX wieku władze pruskie zdecydowały się przekazać obiekt konserwatorom sztuki i powierzyć im restaurację twierdzy. Z czasem, m.in. dzięki zakupom militariów, archiwaliów, książek itp., warownia zaczęła pełnić funkcję muzeum.

W 1961 r. w - częściowo odbudowanej ze zniszczeń wojennych warowni, otwarto Muzeum Zamkowe, którego gospodarze do dziś kontynuują prace nad przywróceniem obiektowi dawnej świetności i odtworzeniem zbiorów muzealnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Bogdan Gałazka , 2015-10-13 22:09:57

    Chodząc po zamku nie można pominąć takiej wystawy. Wszystko w niej jest wyjatkowe. Eksponaty, sale wystawowe, oprawa graficzna. Polecam jako odbiora nie znwaca przedmiotu.