PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zostanie rozbudowane

  • PAP/TK    3 kwietnia 2018 - 15:48
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zostanie rozbudowane
Muzeum Ziemi Lubuskiej (Fot. mzl.zgora.pl)

W tym roku rozpocznie się rozbudowa Muzeum Ziemi Lubuskiej (MZL) w Zielonej Górze. W nowym gmachu znajdą się m.in. dwie stałe ekspozycje – artystyczna oraz historyczna, obejmująca dzieje Zielonej Góry, Ziemi Lubuskiej oraz powojennego osadnictwa w regionie – poinformowała we wtorek rzecznik MZL Alicja Błażyńska.
  • Ekspozycja ma ukazać ludzi i budowane od początku życie codzienne regionu - w miastach i na wsiach, w domach i firmach, w kościołach i szkołach.
  • Istotną częścią prezentacji będą materiały dźwiękowe i filmowe z rozmów i wywiadów zarejestrowanych z pierwszymi osadnikami.
  • Prace budowlane mają ruszyć latem tego roku i potrwać do końca 2019 r.

Rzecznik przypomniała, że Ziemia Lubuska jest regionem, w którym po II wojnie światowej doszło niemal do całkowitej wymiany ludności.

"Przybywający tu osadnicy zajmowali obce im domy poprzednich niemieckich mieszkańców, a przynosząc ze sobą kulturę swoich wcześniejszych małych ojczyzn, dali zaczyn wielobarwnej mozaice kulturowej współczesnej Ziemi Lubuskiej. Chcemy na naszej nowej wystawie przedstawić wiele aspektów historii i tworzenia się powojennej tożsamości naszego regionu" - wyjaśniła Błażyńska.

Muzealników interesują zarówno materiały z życia prywatnego, rodzinnego, jak i społecznego-kulturalnego, religijnego, gospodarczego czy politycznego. Liczą na pomoc Lubuszan przy tworzeniu ekspozycji poświęconej najnowszej historii regionu

"Z prośbą o pomoc zwracamy się do mieszkańców regionu - pionierów, osadników, którzy dotarli na Ziemię Lubuską po II wojnie światowej, ale także do ich potomków, którzy dysponują odziedziczonymi po rodzicach i dziadkach świadectwami tamtych czasów i chcieliby - chroniąc w ten sposób przed zapomnieniem lub zniszczeniem - przekazać je do Muzeum" - powiedziała Błażyńska.

Czytaj także: Zielona Góra. Powstał film dokumentalny o Michale Kaziowie

Ekspozycja ma ukazać ludzi i budowane od początku życie codzienne regionu - w miastach i na wsiach, w domach i firmach, w kościołach i szkołach, podczas pracy i wypoczynku, w dni powszednie i uroczyste, w chwilach trudnych i radosnych. Ważną częścią wystawy będą materialne świadectwa tamtych czasów, takie jak: dokumenty, pamiątki, listy, fotografie, ówczesna prasa, mapy, plany czy pisma urzędowe. Ponadto przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju narzędzia czy odzież.

Pamiątki mogą być przekazane Muzeum na stałe, wypożyczone czasowo lub udostępnione do skopiowania w wersji cyfrowej.

Czytaj także: Zielona Góra przyciąga inwestorów do centrum gospodarczego miasta

Istotną częścią prezentacji będą materiały dźwiękowe i filmowe z rozmów i wywiadów zarejestrowanych z pierwszymi osadnikami. Tym samym wystawa będzie miała charakter multimedialny.

Więcej szczegółów nt. współpracy przy organizacji wystawy można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Rozbudowa zielonogórskiego muzeum zakłada budowę nowoczesnego gmachu połączonego z obecną, zabytkową siedzibą tej instytucji. Koszt inwestycji to ponad 18,2 mln zł. Zostanie ona dofinansowana z funduszy unijnych. Prace budowlane mają ruszyć latem tego roku i potrwać do końca 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.