PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej poprowadzi wspólnie ministerstwo kultury i władze powiatu?

  • Michał Wroński    28 listopada 2017 - 22:50
Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej poprowadzi wspólnie ministerstwo kultury  i władze powiatu?
Minister kultury prof. Piotr Gliński i przedstawiciele powiatu międzyrzeckiego podpisali list intencyjny. (fot. www.mkidn.gov.pl)

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński i przedstawiciele powiatu międzyrzeckiego podpisali 27 listopada list intencyjny na rzecz współdziałania przy prowadzeniu Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego jako wspólnej instytucji kultury.
- Muzeum, które jest jedną z najstarszych placówek muzealnych w zachodniej Polsce, z uwagi na znaczenie i charakter tej instytucji, wymaga wsparcia i zapewnienia mu odpowiednich warunków merytorycznych i organizacyjnych oraz możliwości rozwoju – tak o decyzji dotyczącej podjęcia działań w sprawie współprowadzenia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego mówił wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury podkreślił, że na terenie Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej znajduje się królewski zamek piastowski – jedyny na terenie województwa lubuskiego. Prof. Gliński zapewnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie dążyć do podpisania umowy w sprawie wspólnego prowadzenia Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego.

Pierwsze międzyrzeckie muzeum powstało w okresie międzywojennym, choć wówczas wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Stałą placówkę muzealną utworzono dopiero w roku 1935. Od 1949 roku siedzibą muzeum były zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa i oficyny dworskiej z początku XVIII wieku. Obecnie kompleks muzealno-parkowy tworzą: zamek z XIV - XVI wieku (jedyny królewski zamek piastowski na terenie województwa lubuskiego), siedziba dawnego starostwa (z początków XVIII w. ), oficyna dworska z I połowy XVIII w. dom bramny –(budynek odtworzony wzorowany na pierwotnym z XVIII w.) i budynek Karczmy Dworskiej z połowy XVIII w.

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej – jeśli uda się sfinalizować porozumienie – nie będzie jedynym muzeum prowadzonym wspólnie przez MKiDN oraz jednostkę samorządu. Przypomnijmy, że niemal dokładnie rok temu Piotr Gliński oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas podpisali umowę w sprawie połączenia Muzeum Regionalne w Wiślicy oraz Muzeum Narodowe w Kielcach, a następnie wspólnego prowadzenia połączonego tworu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.