PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzyczne pory roku w stolicy

  • PAP    17 lipca 2011 - 10:42

Wakacyjny program koncertów w Warszawie wypełnią m.in. polonezy i mazurki Chopina, muzyka Mozarta, Liszta i Szymanowskiego oraz występy światowej sławy gwiazd na festiwalu "Chopin i jego Europa". Na zakończenie lata, tradycyjnie, odbędzie się festiwal "Warszawska Jesień".
22 i 23 lipca, w ramach trwającego Festiwalu Mozartowskiego, wielbiciele muzyki wielkiego autriackiego kompozytora będą mogli zobaczyć operę "Wesele Figara", a na zakończenie festiwalu, 26 lipca, "Don Giovanniego". 20 lipca na Zamku Królewskim koncert symfoniczny wykona Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem niemieckiego dyrygenta Kaia Bumanna. Muzycy zagrają dwie symfonie Es-dur i koncert fortepianowy Es-dur Mozarta. Jako solistka wystąpi kanadyjska pianistka Viviana Sofronitzki. Na dwóch ostatnich koncertach w kościele seminaryjnym będzie można usłyszeć Mszę c-moll i Requiem.

W każdy weekend lipca i sierpnia w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia na warszawskim Grochowie odbywają się Letnie Recitale na Grochowskiej 272. W sobotę 23 lipca pianista Krzysztof Stanienda wykona Sonatę f-moll Johannesa Brahmsa i Dziewięć preludiów Karola Szymanowskiego. W następną niedzielę 24 lipca XII Rapsodię węgierską "Mefisto" i Sonatę h-moll Liszta oraz Wariacje b-moll Szymanowskiego zagra Anna Kubicz.

Na koncerty muzyki poważnej w każdą środę lipca, jak co roku, zaprasza Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. 20 lipca odbędzie się recital fortepianowy Wojciecha Waleczka, który upamiętni 200. rocznicę urodzin Franciszka Liszta. Waleczek wykona m.in. "Dzwony Genewy" tego węgierskiego kompozytora, a fragmenty jego biografii przeczyta Iza Kuna.

Trwający od piątku festiwal "Ogrody Muzyczne" jest dedykowany w tym roku polskim artystom, których twórczość miała szczególny wpływ na kulturę europejską, m.in. Karolowi Szymanowskiemu, Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Agnieszce Osieckiej.

Festiwal na Zamku Królewskim zainaugurował 15 lipca koncert "Polak, Węgier, dwa bratanki", podczas którego wykonano utwory polskich i węgierskich kompozytorów w nawiązaniu do prezydencji, którą 1 lipca Polska przejęła od Węgier. Wystąpiła orkiestra Sinfonia Iuventus pod kierownictwem Tadeusza Wojciechowskiego. Jako solista zaprezentował się węgierski pianista Balint Zsoldos.

W ramach festiwalu odbędzie się też występ norweskiego muzyka Nilsa Henrika Asheima, który wykona wraz z zespołem Chopin's Gipsy Orchestra mazurki Fryderyka Chopina w aranżacji nawiązującej do muzyki cygańskiej.

Piosenki Agnieszki Osieckiej, w nowej wersji, zaprezentuje międzynarodowa formacja Karuzela Group. Festiwal "Ogrody Muzyczne" zakończy 14 sierpnia koncert The Swingle Singers - popularnego w latach 70. zespołu śpiewającego a cappella.

W ramach 9. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się w dniach 21-24 lipca, zostaną wykonane wszystkie polonezy wybitnego polskiego kompozytora. W miejscach związanych z twórczością Chopina - bazylice św. Krzyża, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Warszawskim - będzie można usłyszeć polonezy na orkiestrę, fortepian, klawesyn i na głos. Własne aranżacje polonezów zaprezentuje też zespół smyczkowy, łączący muzykę klasyczną i ludową.

Na Festiwalu Zespołów Kameralnych, który potrwa do 28 sierpnia, realizowane będą dwa cykle koncertów: Muzyka na Trakcie Królewskim oraz Koncerty Kameralne w Wilanowie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Vivaldiego, Bacha i Wieniawskiego. Zespół Tomasz Bielski Jazz Orchestra wykona standardy jazzowe i swingowe Duke'a Ellingtona i George'a Gershwina.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.