PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzyczny jubileusz już na swoim

  • PAP    26 października 2011 - 08:01

Warmińsko-mazurska filharmonia w Olsztynie dwoma koncertami symfonicznymi w czwartek i piątek świętować będzie jubileusz 65-lecia.
W czwartek i w piątek podczas jubileuszowych koncertów filharmonicy pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego wykonają "Fanfarę dla zwykłego człowieka" Aarona Coplanda, "Orawę" Wojciecha Kilara, "Bolero" Maurice'a Ravela i IX Symfonię z "Nowego świata" Antonina Dworzaka.

Jak przypomina muzykolog Krzysztof Szatrawski tuż po wojnie jednym z przejawów odradzania się miasta była organizacja instytucji muzycznych. W ciągu kilku miesięcy od zakończenia wojny przybyli z Warszawy muzycy zorganizowali Szkołę Muzyczną, Towarzystwo Muzyczne im. Feliksa Nowowiejskiego, związek zawodowy, pierwsze chóry i w końcu orkiestrę.

Filharomnia wciąż jednak borykała się z brakiem siedziby. Muzycy występowali gościnnie w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. W 2004 roku zapadła decyzja o budowie nowego gmachu. Samorząd województwa, któremu filharmonia podlega zdecydował o dofinansowaniu inwestycji ze środków unijnych. Nową siedzibę olsztyńskiej filharmonii uroczyście otwarto we wrześniu.

Czytaj też:Otwarto nową siedzibę Filharmonii

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.