PARTNER PORTALU
  • BGK

Muzyka organowa zabrzmiała w Leżajsku

  • PAP    19 lipca 2010 - 19:38

Recital organowy oraz arie i pieśni wielkich mistrzów znalazły się w programie poniedziałkowego koncertu XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku (podkarpackie).
W leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części wieczoru wystąpił polski organista Marcin Szelest, który zaprezentował kompozycje m.in. Carla Phillipa Emmanuela Bacha, Andre Raisona, Johanna Kriegera, Roberta Schumanna. W drugiej części koncertu publiczność podziwiała solistów i Orkiestrę Kameralną Opery Lwowskiej. Wykonali oni dzieła wielkich kompozytorów, m.in. arie Antonia Vivaldiego, Alessandra Stradelli, Georga Friedricha Haendla, Jana Sebastiana Bacha.

W imprezie, która potrwa do 16 sierpnia, przewidziano łącznie 10 koncertów, które odbywają się tradycyjnie w poniedziałki. W imprezie biorą udział muzycy reprezentujący Polskę, Rosję, Litwę, Ukrainę i Niemcy. Artyści grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

Marcin Szelest jest laureatem I nagrody na II Międzynarodowym Konkursie Organowym w Gdańsku. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą. W jego repertuarze znajdują się recitale organowe oraz występy z zespołem muzyki dawnej Harmonia Sacra, którego jest współzałożycielem i kierownikiem artystycznym. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej i organistą kościoła Św. Krzyża w Krakowie, gdzie gra na odrestaurowanym instrumencie z 1704 roku.

Lwowski Teatr Opery i Baletu powstał w październiku 1900 roku. Występuje w nim ponad 500 artystów. Są to soliści opery, chór, grupa baletowa i orkiestra symfoniczna. Repertuar teatru obejmuje obecnie 20 oper.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.