PARTNER PORTALU
  • BGK

Na 700-lecie radni założą togi

  • PAP    2 kwietnia 2010 - 16:33

Radni ze Szczecinka (Zachodniopomorskie) wystąpią w togach na planowanej na 18 czerwca uroczystej sesji z okazji 700-lecia miasta. Za stroje zapłacą z własnej kieszeni. Na ostatnim posiedzeniu rady krawiec wziął już miarę.
Togi zostaną uszyte z zielonego sukna. Będą miały złote, srebrne i czarne lamówki. Kolor będzie oznaczać pozycję radnego. Złoto - prezydium rady, srebro - przewodniczący komisji, czerń - szeregowi radni.

Wzór togi konsultowano ze specjalistami ze szczecineckiego muzeum i miejscowym oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego.

- Szukaliśmy czegoś niezbyt drogiego, dostojnego i spełniającego kryterium historycznej zgodności z XIV i XV- wiecznym ubiorem radnych - powiedział przewodniczący szczecineckiej rady Wiesław Suchowiejsko, który jest pomysłodawcą ubrania radnych w togi.

Jak dodał, chodziło mu o to, by "przez uroczysty i okolicznościowy strój radnych pokreślić 700. rocznicę nadaniu Szczecinkowi praw miejskich".

22 togi, bo tylu jest radnych, mają być gotowe na przełomie maja i czerwca. Każda bez względu na ilość potrzebnego do ich uszycia materiału ma kosztować 500 zł. Radni wystąpią w nich zaplanowanej na 18 czerwca uroczystej sesji i historycznym korowodzie, jaki ma wówczas przejść ulicami miasta.

Władze miasta, czyli burmistrz i jego zastępca, prawdopodobnie będą na uroczystości ubrani w wypożyczone na tę okazję z muzeum lub teatru stroje książęce.

Szczecinek założył w 1310 r. książę wołogoski Warcisław IV. Miasto nazywało się wówczas Nowy Szczecin (łac. Nova Stetin), co było wyraźnym nawiązaniem do Szczecina, ówczesnej stolicy księstwa pomorskiego.

Historyczne źródła nie zawierają informacji czy średniowieczni radni Szczecinka faktycznie ubierali się w togi.

- Wiadomo jednak, że takie stroje były używane w niektórych bogatych miastach i na tym przekazach opieraliśmy się sugerując wzór strojów szytych na uroczystości 700-lecia lokacji miasta - powiedział dyrektor Muzeum w Szczecinku Jerzy Dudź.

Okolicznościowe togi sprawili sobie w tym roku również radni Tczewa (Pomorskie). W strojach tych zaprezentowali się w lutym na inauguracji obchodów 750-lecia miasta. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.