Na chasydzkim szlaku. Przystanek: Płock

  • wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
  • 23-06-2010
  • drukuj
Do 2012 r. w budynku płockiej Małej Synagogi ma powstać warte ponad 9 mln Muzeum Żydów Mazowieckich. Inwestycja zostanie zrealizowana dzięki pieniądzom z Unii.

Według szacunków, przed wojną na terenie Mazowsza żyło ok. 600 tys. Żydów, a w samym Płocku stanowili blisko jedną trzecią mieszkańców.

Płocka bożnica to jeden niewielu tego typu zachowanych obiektów na Mazowszu. Pomysłodawcą utworzenia muzeum w tym miejscu jest Stowarzyszenie Synagoga Płocka. Początek remontu, znajdującego się w złym stanie technicznym XIX-wiecznego budynku, zaplanowano na lipiec. Zakres prac obejmie m.in. wzmocnienie fundamentów i całkowitą wymianę dachu i stropu.

Nowe muzeum ma w nowoczesny i multimedialny sposób prezentować historię, kulturę, obyczaje oraz obrzędy religijne mazowieckich Żydów. Zwiedzający znajdą też informacje dotyczące Holocaustu, nazizmu, II wojny światowej i wybitnych Żydów pochodzących z Mazowsza.

Pomysłodawcy muzeum liczą, że turystów do placówki dodatkowo przyciągnie wpisanie jej na Szlak Chasydzki - skupiający miejsca związane z Żydami w Polsce i Ukrainie. Według wstępnych szacunków Małą Synagogę będzie co roku odwiedzać kilkanaście tysięcy osób.

Wartość całej inwestycji wyniesie blisko 9,06 mln zł, z czego 85 proc. zostanie sfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego woj. mazowieckiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE