PARTNER PORTALU
  • BGK

Na czas Światowych Dni Młodzieży został powołany Wojewódzki Sztab Operacyjny

  • PAP    13 lipca 2016 - 20:03
Na czas Światowych Dni Młodzieży został powołany Wojewódzki Sztab Operacyjny

W pracę sztabu zaangażowani są przedstawiciele m.in. policji, straży pożarnej, służb medycznych, wojska, ABW, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, sanepidu, GDDKiA oraz reprezentanci Komitetu Organizacyjnego ŚDM. (fot.krakow2016.com)

• Wojewoda małopolski Józef Pilch powołał Wojewódzki Sztab Operacyjny na czas Światowych Dni Młodzieży.
• Celem sztabu jest integracja działań służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie ŚDM oraz w czasie przyjazdów i wyjazdów pielgrzymów.
- W szczególności chodzi o koordynację działań służb ratowniczych, medycznych i epidemiologicznych oraz współdziałanie z komponentem wojskowym delegowanym do zabezpieczenia ŚDM - poinformował rzecznik prasowy wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz.

Szefem Wojewódzkiego Sztabu Operacyjnego został przedstawiciel MON kpt. Przemysław Guła, a jego zastępcami: dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim Marek Rut oraz Krzysztof Durek (emerytowany policjant uczestniczący w zabezpieczeniu dotychczasowych wizyt papieskich w Krakowie, obecnie krakowski radny).

W pracę sztabu zaangażowani są przedstawiciele m.in. policji, straży pożarnej, służb medycznych, wojska, ABW, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, sanepidu, GDDKiA oraz reprezentanci Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Sztab w najbliższych dniach przeprowadzi ćwiczenia sprawdzające reagowanie i działania służb w sytuacjach kryzysowych, w szczególności w razie zdarzeń nagłych z udziałem dużej liczby osób.

Czytaj też: Kraków: W czasie ŚDM najlepiej podróżować komunikacją miejską

W trakcie ŚDM zadaniem sztabu będzie całodobowe monitorowanie sytuacji i zagrożeń oraz bieżąca analiza i reagowanie w każdej sytuacji tzw. "granicznych obciążeń systemu", w celu uniknięcia sytuacji kryzysowej.

W sytuacjach nadzwyczajnych Wojewódzki Sztab Operacyjny będzie koordynował reagowanie kryzysowe oraz wdrażanie odpowiednich planów i procedur reagowania. Będzie on w stałym kontakcie z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa.

Do zadań tego sztabu należeć ma także koordynacja w zakresie: komponentu wojskowego w szczególności zgrupowania medycznego, tak zwanego mostu powietrznego oraz przeciwdziałania zagrożeniom biologiczno-chemiczno-nuklearnym.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca; od 27 lipca w Polsce będzie przebywał papież Franciszek.

Do tej pory swój udział wydarzeniu potwierdziło 360 tys. osób, które dokonały rejestracji, ale organizatorzy spodziewają się podczas finałowych uroczystości w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką obecności nawet ponad 1,5 mln pielgrzymów.

Z myślą o nich w 23 małopolskich szpitalach przygotowanych będzie ok. 800 łóżek. W razie potrzeby liczba ta zostanie jeszcze zwiększona. Na krakowskich Błoniach stanie 10 namiotów medycznych, w Campus Misericordiae będzie ich 17 i jeden w Łagiewnikach.

Czytaj też: ŚDM: są już pierwsi pielgrzymi. Zwierzają ziemię toruńską

W trakcie ŚDM w Małopolsce stacjonować będzie pięć lotniczych zespołów ratunkowych, a dyżury będzie pełniło sześć kolejnych zespołów dostępnych w sytuacjach nadzwyczajnych (ich maksymalny czas dotarcia na miejsce to 70 min).

W sytuacji nadzwyczajnej, gdy wyczerpią się możliwości krakowskich i małopolskich szpitali pod kątem zabezpieczenia pacjentów w stanie ciężkim, wymagających intensywnej terapii medycznej lub specjalistycznego leczenia, będzie możliwe uruchomienie tzw. mostu powietrznego i przewiezienie pacjentów do szpitali w innych województwach.

Osoby, które przyjadą na ŚDM, otrzymają informator zawierający m.in. numer infolinii obsługiwanej w kilku językach oraz wykaz przychodni, w których uzyskają poradę w przypadku zachorowań, jeśli ich stan nie wymaga natychmiastowej pomocy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.