PARTNER PORTALU
  • BGK

Na gdański ratusz wraca po konserwacji szczyt hełmu wieży

  • PAP    19 sierpnia 2011 - 15:10
Na gdański ratusz wraca po konserwacji szczyt hełmu wieży

W przyszłym tygodniu na swoje miejsce wróci zdemontowany w połowie maja w celu konserwacji szczyt hełmu wieży Ratusza Głównego Miasta Gdańska.
Na zabytku zawiśnie też ponownie odrestaurowana figura króla Zygmunta II Augusta.

„Przez trzy ostatnie miesiące prowadzono prace renowacyjne mające na celu odnowienie elementów konstrukcyjnych oraz blaszanego poszycia górnego fragmentu wieży” – przypomniał w piątek Dariusz Rybacki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Ponowny montaż szczytu hełmu wieży ratusza ma się rozpocząć we wtorek i potrwa ok. trzech dni.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich.

Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i renowacji.

Na ratuszową wieżę wróci jednocześnie poddana konserwacji rzeźba Zygmunta II Augusta. Figura tego władcy została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Wykonano także renowację mechanizmu obrotowego, znajdującego się wewnątrz rzeźby. Dzięki temu figura króla będzie ponownie obracać się i wskazywać kierunek, z którego wieje wiatr.

Rzeźba Zygmunta II Augusta, autorstwa Niderlandczyka Dirka Daniela, pojawiła się po raz pierwszy na gdańskim ratuszu w 1561 r. Obecna figura to jej zrekonstruowana w latach 50. XX wieku kopia. Dzieło powstało dzięki Kazimierzowi Macurowi (projekt) oraz Alfonsowi Łosowskiemu i Marianowi Ogorzei (wykonanie). Do pozłocenia blaszanej powierzchni pomnika wykorzystano wtedy ponad dwa i pół kilograma złota.

Dodatkowo, wewnątrz królewskiej postaci umieszczona została Kapsuła Czasu. W tym specjalnie przygotowanym pojemniku znalazło się kilka przedmiotów związanych z Gdańskiem m.in. wybity w czerwcu 2009 r. Talar Gdański, kartę biblioteczną, bilety komunikacji miejskiej, zdjęcie mieszkańców wykonane na ulicy Długiej podczas Światowego Zjazdu Gdańszczan w 2010 r.

Do kapsuły włożono także przesłanie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza (zabierz głos/oceń prezydenta) do przyszłych mieszkańców miasta.

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch – obok Bazyliki Mariackiej (wraz z wieńczącym ją krzyżem ma ona ponad 90 metrów wysokości) – zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.