Na krakowskim Rynku stanęła replika pomnika Adama Mickiewicza

• Na Rynku Głównym w Krakowie stanął drugi pomnik Adama Mickiewicza.
• Replika monumentu jest dwa metry niższa od oryginału i znajduje się niedaleko Ratusza.

Na krakowskim Rynku stanęła replika pomnika Adama Mickiewicza
Przy replice pomnika znajduje się urna - można do niej wrzucać arkusze z nazwiskami artystów, którzy, tak jak Mickiewicz, mogliby doczekać się kopii swoich pomników. (fot.wikipedia)

Instalacja jest elementem akcji poprzedzającej zaplanowany na luty festiwal "Materia Prima".

Przy replice pomnika znajduje się urna - można do niej wrzucać arkusze z nazwiskami artystów, którzy, tak jak Mickiewicz, mogliby doczekać się kopii swoich pomników.

Teatr Groteska, organizator plebiscytu "Artyści na cokoły - Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich", w lutym ogłosi nazwiska pięciu najczęściej typowanych artystów i przygotuje repliki ich pomników. Będą one, tak jak kopia pomnika Mickiewicza, jeździć po kraju i przypominać o ważnej roli kultury.

"Zachęcamy wszystkich do udziału w plebiscycie" - apelował dyrektor Groteski Adolf Weltschek. Jak dodał, projekt "Artyści na cokoły" odpowiada na "społeczną tęsknotę za wartościami i przewodnikami duchowymi". Ma także zwracać uwagę na sztukę. "Zdaje się, że rola kultury jest pomniejszana (...), że znaczenie artystów w kształtowaniu poziomu cywilizacyjnego jest coraz bardziej wypierane ze świadomości społecznej" - ocenił.

Ośmiometrowa replika pomnika Mickiewicza była już we Wrocławiu. Na krakowskim Rynku będzie do niedzieli. Potem pojedzie do Katowic i Warszawy. Następnie powróci do Krakowa i będzie się pojawiać w różnych częściach miasta.

Autorami kopii pomnika są twórcy z pracowni Teatru Groteska w Krakowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Replika, muszę przyznać, imponująca! Brawa dla artystów z Groteski, bo pomnik wygląda jak prawdziwy! Cała akcja też bardzo pomysłowa, nie spotkałem się jeszcze z takim rodzajem promocji festiwalu teatralnego. Oryginalnie :)

Tomek, 2016-11-30 23:25:55 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE