Na krakowskim Rynku znów zobaczymy dorożki. Zakaz odwołany

Od poniedziałku (7 sierpnia) dorożki znów mogą korzystać z postoju na krakowskim Rynku Głównym. Magistrat wprowadził zakaz wraz z przyjściem zeszłotygodniowej fali upałów. W sumie z postoju na Rynku Głównym może obecnie korzystać 35 dorożkarzy. 

Na krakowskim Rynku znów zobaczymy dorożki. Zakaz odwołany
Wysokie temperatury nieco opadły, tym samym dorożki znów mogą parkować na rynku głównym (fot. krakow.pl)

W przypadku powrotu upałów godziny zamknięcia postoju na Rynku zostaną ponownie wydłużone, o czym dorożkarze zostaną poinformowani stosownym komunikatem - podał w poniedziałek magistrat. W ubiegłym tygodniu, w związku z bardzo wysokimi temperaturami i ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącym upałów, Urząd Miasta Krakowa zamknął postój dla dorożek na Rynku Głównym.

Magistrat, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, zalecił wówczas zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur i zobowiązał dorożkarzy do korzystania między godziną 10 a 20 z postojów zastępczych, które znajdują się w pobliżu Bazyliki Mariackiej, na ul. Siennej, na Plantach pod Wawelem i w okolicy Barbakanu. Postój dla dorożek na Rynku miał być zamknięty do odwołania.

Zgodnie z obowiązującymi w Krakowie zasadami, gdy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza w cieniu, dorożkarze mogą korzystać z postojów zastępczych.

Jak informowała po wprowadzeniu zakazu rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, krakowscy dorożkarze bardzo dbają o zwierzęta, są one regularnie pojone, karmione i - jak wynika z dokumentów potwierdzanych przez weterynarzy - są zdrowe.

Rzeczniczka przypomniała, że zasady dotyczące dorożek zostały wprowadzone kilka lat temu po badaniach i analizach przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Okazało się, że sama wysoka temperatura nie jest dla koni groźna, ważniejsze jest to, by były one zdrowe, regularnie pojone, były w ruchu i żeby nie były przeciążone pracą" - mówiła Chylaszek.

Z postoju na Rynku Głównym w Krakowie może obecnie korzystać 35 dorożkarzy: 18 w dni parzyste i 17 nieparzyste

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Chociaż konie odpoczęły (od urzędników).

końskikierat, 2017-08-07 15:11:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE