PARTNER PORTALU
  • BGK

Na krakowskim Rynku znów zobaczymy dorożki. Zakaz odwołany

  • PAP/KDS    7 sierpnia 2017 - 15:01
Na krakowskim Rynku znów zobaczymy dorożki. Zakaz odwołany
Wysokie temperatury nieco opadły, tym samym dorożki znów mogą parkować na rynku głównym (fot. krakow.pl)

Od poniedziałku (7 sierpnia) dorożki znów mogą korzystać z postoju na krakowskim Rynku Głównym. Magistrat wprowadził zakaz wraz z przyjściem zeszłotygodniowej fali upałów. W sumie z postoju na Rynku Głównym może obecnie korzystać 35 dorożkarzy. 
W przypadku powrotu upałów godziny zamknięcia postoju na Rynku zostaną ponownie wydłużone, o czym dorożkarze zostaną poinformowani stosownym komunikatem - podał w poniedziałek magistrat. W ubiegłym tygodniu, w związku z bardzo wysokimi temperaturami i ostrzeżeniem wydanym przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczącym upałów, Urząd Miasta Krakowa zamknął postój dla dorożek na Rynku Głównym.

Magistrat, mając na uwadze bezpieczeństwo powożących oraz zwierząt zaprzęgowych, zalecił wówczas zaprzestanie prowadzenia działalności w okresie najwyższych temperatur i zobowiązał dorożkarzy do korzystania między godziną 10 a 20 z postojów zastępczych, które znajdują się w pobliżu Bazyliki Mariackiej, na ul. Siennej, na Plantach pod Wawelem i w okolicy Barbakanu. Postój dla dorożek na Rynku miał być zamknięty do odwołania.

Zgodnie z obowiązującymi w Krakowie zasadami, gdy temperatura przekroczy 28 stopni Celsjusza w cieniu, dorożkarze mogą korzystać z postojów zastępczych.

Jak informowała po wprowadzeniu zakazu rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek, krakowscy dorożkarze bardzo dbają o zwierzęta, są one regularnie pojone, karmione i - jak wynika z dokumentów potwierdzanych przez weterynarzy - są zdrowe.

Rzeczniczka przypomniała, że zasady dotyczące dorożek zostały wprowadzone kilka lat temu po badaniach i analizach przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Uniwersytetu Rzeszowskiego. "Okazało się, że sama wysoka temperatura nie jest dla koni groźna, ważniejsze jest to, by były one zdrowe, regularnie pojone, były w ruchu i żeby nie były przeciążone pracą" - mówiła Chylaszek.

Z postoju na Rynku Głównym w Krakowie może obecnie korzystać 35 dorożkarzy: 18 w dni parzyste i 17 nieparzyste

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • końskikierat, 2017-08-07 15:11:41

    Chociaż konie odpoczęły (od urzędników).