PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Mazowszu powstaje nowy zbiornik przeciwpowodziowy

  • PAP    4 lipca 2014 - 14:55
Na Mazowszu powstaje nowy zbiornik przeciwpowodziowy

Budowa zbiornika retencyjnego, który w przyszłości będzie też służył do celów rekreacyjnych, rozpoczęła się w gminie Przytyk k. Radomia (Mazowieckie). Dzięki nowemu akwenowi, który powstanie na rzece Wiązownica, poprawi się bezpieczeństwo powodziowe w okolicy.
Jak powiedział PAP dyrektor radomskiego oddziału Mazowieckiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie Czesław Kwiecień, to największa w ostatnich latach inwestycja wodna w tym rejonie. Koszt jej realizacji wynosi ok. 17 mln zł.

Prace rozpoczęły się w pierwszych dniach lipca. Zbiornik ma być gotowy do kwietnia przyszłego roku.

Zalew powstanie na Wiązownicy, przy ujściu do rzeki Radomki, pomiędzy wsiami Jagodno i Słowiki na terenie gminy Przytyk. Ma służyć głównie do celów przeciwpowodziowych.

"Będzie chronił przed powodzią dolinę rzeki Radomki, położoną poniżej największego w tym rejonie zbiornika - w Domaniowie. Akwen będzie też służył do nawodnień okolicznych użytków rolnych" - wyjaśnił Kwiecień.

Według niego, w przyszłości zbiornik ten będzie też pełnił rolę rekreacyjną. "Tak jak największy tego rodzaju zbiornik w Domaniowie, ma szanse stać się popularnym miejscem weekendowego odpoczynku mieszkańców Radomia i okolic" - wskazał.

Zalew w Jagodnie ma mieć powierzchnię blisko 40 ha, a jego pojemność przy całkowitym wypełnieniu ma wynosić ok. 1 mln metrów sześc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.