PARTNER PORTALU
  • BGK

Na Mazowszu zawyją syreny

  • PAP    30 lipca 2012 - 13:56
Na Mazowszu zawyją syreny

1 sierpnia o godz. 17 dźwięk syren na Mazowszu upamiętni wybuch Powstania Warszawskiego – zarządzenie w tej sprawie do prezydentów i burmistrzów miast w regionie skierował wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
Wojewoda zwrócił się do samorządów o wywieszenie tego dnia flag narodowych na urzędach oraz w miejscach publicznych – poinformował w poniedziałek Tomasz Pietrasieński z oddziału prasowego wojewody mazowieckiego.

Syreny mają zawyć w 44 miastach na Mazowszu. Jest to jednocześnie trening systemu wykrywania i alarmowania, gdyż syreny tworzą system obrony cywilnej.

„Włącza się je w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia. Minimum raz w roku powinno być sprawdzane ich działanie. Po przeprowadzeniu treningu samorządy złożą do wojewody raport ze sprawności systemu” – zaznaczył Pietrasieński w komunikacie.

Obchody 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się w poniedziałek. Z przedstawicielami organizacji powstańczych i kombatanckich spotkali się prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

We wtorek odbędzie się m.in. Apel Pamięci przy pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich oraz spektakl „1944 – Miasto – 2012”. Z kolei w środę, 1 sierpnia, o godz. 17 odbędzie się m.in. uroczystość Oddania Hołdu Powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.