PARTNER PORTALU
  • BGK

Na pomoc małym kinom

  • PAP    3 sierpnia 2010 - 18:42
Na pomoc małym kinom

W połowie września w Brukseli odbędzie się konferencja na temat cyfryzacji kin europejskich, współorganizowana przez władze Małopolski oraz eurodeputowaną Różę Thun. Dzięki wsparciu unijnych środków, w Małopolsce zmodernizowano już 10 lokalnych kin.
Małopolska Sieć Kin Cyfrowych to - jak poinformowało we wtorek biuro poselskie krakowskiej eurodeputowanej Róży Thun - pierwszy współfinansowany z unijnych środków projekt obejmujący cyfryzację kin lokalnych. Projekt otrzymał 3,8 mln zł, za które zcyfryzowano 10 małopolskich kin (Brzeszcze, Bochnia, Dąbrowa Tarnowska, Kęty, Kraków, Krynica-Zdrój, Limanowa, Oświęcim, Trzebinia i Wadowice), a kolejne dwa - w Tuchowie i Chrzanowie - zostaną zmodernizowane w niedługim czasie.
 
Teraz Małopolska chce podzielić się swymi doświadczeniami z innymi regionami w UE, namawiając je do cyfryzacji zwłaszcza małych, lokalnych i studyjnych kin, którym m.in. z powodu przestarzałych technologii i braku środków na modernizację grozi zamknięcie.

- Cyfryzacja kin jest wyzwaniem dla Polski i Europy. Musimy uratować małe kina, uczynić je bardziej konkurencyjnymi i zwiększyć dostęp do kultury również w małych ośrodkach miejskich - powiedziała Thun (PO). - Kino cyfrowe to najnowocześniejszy system projekcji filmów. Filmy w takiej wersji gwarantują wysoką jakość obrazu i dźwięku, bez względu na czas użytkowania kopii.

Podczas konferencji pt. Cyfrowa Przyszłość Europejskich Kin, która we wrześniu odbędzie się w Parlamencie Europejskim, wystąpią przedstawiciele zmodernizowanych kin, by podzielić się doświadczeniami. - Mamy się czym pochwalić. Małopolska jako pierwsza w Europie wykorzystała unijne środki na najnowsze technologie kinowe. W krakowskim kinie Kijów można było np. obejrzeć na żywo spektakle wystawiane w nowojorskiej Metropolitan Opera lub londyński koncert Robbiego Williamsa. Transmitować na żywo będzie można nie tylko koncerty czy spektakle, ale również wydarzenia sportowe - zachwala eurodeputowana Róża Thun.

Komisja Europejska wspiera cyfryzację małych kin. Środki na ten cel będą dostępne nie tylko w ramach funduszy spójności (dla biedniejszych państw i regionów), ale także w ramach programu MEDIA, którego głównym celem jest wsparcie produkcji, dystrybucji i promocji europejskich filmów w całej UE. Nowy projektor cyfrowy z serwerem kosztuje ok. 75 tys. euro. Komisja Europejska w maju informowała, że planuje pokrywanie z programu MEDIA do 50 proc. tych kosztów dla kin, które prezentują europejskie produkcje. 
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-08-04 14:29:58

    Dlaczego male kina maja byc dotowane a duze nie ??? Rynek ma byc rowny dla wszystkich.