PARTNER PORTALU
  • BGK

Na przedstawienie lub koncert przyjdź do... centrum handlowego

  • AW/PAP    1 lipca 2015 - 19:22
Na przedstawienie lub koncert przyjdź do... centrum handlowego
Galerii Katowickiej położona jest w centrum miasta, obok głównego dworca kolejowego(fot. Antekbojar/wikimedia.org)

Największe instytucje kulturalne w woj. śląskim będą promować i realizować wydarzenia kulturalne w Galerii Katowice. W projekt pod nazwą "Wyższy Poziom" zaangażowało się też miasto.
Już nie tylko urzędy uznały centra handlowe jako dobre miejsce do kontaktu z mieszkańcami. Jowita Kokosza z działu promocji Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) zaznaczyła, że chcą "z kulturą wyższą wyjść w świat, wyjść do społeczeństwa", "zachęcać dzieci i młodzież do udziału w proponowanych" wydarzeniach. W tym ma pomóc projekt "Wyższy Poziom", który realizowany będzie w Galerii Katowickiej.

Orkiestra planuje zorganizować tam m.in. cykl warsztatów dla dzieci oraz koncerty kameralne i spotkania z artystami. 

Dyrektor Teatru Śląskiego (także biorącego udział w projekcie) Robert Talarczyk wskazał, że tego rodzaju przedsięwzięcia "poszerzają spektrum działań teatru" poza jego siedzibą. Dzięki nim osoby, które pojawią się w centrum handlowym, będą mogły przy okazji "zobaczyć, jak wygląda prawdziwy teatr".

Talarczyk zapowiedział, że w galerii zostanie zaaranżowana tzw. Czwarta Scena Teatru Śląskiego i widzowie obejrzą m.in. trzy premiery powstałe m.in. w związku z tym projektem.

W galerii handlowej odbywać się będą także m.in. zajęcia dla studentów szkoły aktorskiej, otwarte dla widowni pokazy ich egzaminów czy projekcje archiwalnych spektakli. Uniwersytet Śląski zorganizuje m.in. pokazy filmowe absolwentów Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztof Kieślowskiego.

Przedstawiciele zaangażowanych w projekt instytucji przekonywali podczas konferencji prasowej, że dzięki projektowi klienci galerii handlowej będą mogli wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.

Z galerii do teatru? Być może

Zdaniem dr. Grzegorza Odoja z Instytutu Biologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach niektóre osoby być może w galerii handlowej "zetkną się z takimi kulturowymi propozycjami" po raz pierwszy. "Być może ta przestrzeń spowoduje, że wybierzemy się na koncert później, będziemy zainspirowani" - powiedział Odoj.

Projekt "Wyższy Poziom" ma przybliżyć mieszkańcom Katowic oraz miast ościennych ofertę kulturalną m.in. Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) oraz Uniwersytetu Śląskiego.

W organizację projektu włączyli się również m.in. miasto Katowice, Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów, Galeria Renesans, Szkoła Aranżacji Muzycznej "Sekwencja", Teatr Bez Sceny, Teatr Trip i Uniwersytet Rozwoju.

Przedsięwzięcia kulturalne odbywać się będą w Galerii Katowickiej, która położona jest w centrum miasta, obok głównego dworca kolejowego. Dyrektor galerii Ewa Spychalska poinformowała, że średnia odwiedzin każdego dnia to ok. 40 tys. osób.

Na wakacje zaplanowano 75 wydarzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.