Na radomskim deptaku stanie stolik Witolda Gombrowicza

Stolik Witolda Gombrowicza stanie na radomskim deptaku. Urząd Miejski ogłosił właśnie konkurs na projekt rzeźby.
Na radomskim deptaku stanie stolik Witolda Gombrowicza
Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach koło Opatowa (fot. radom.pl)

• Termin składania prac konkursowych upływa 18 sierpnia. 

• Rzeźba ma być gotowa jeszcze w tym roku.

- Witold Gombrowicz to jedna z tych postaci, o których warto przypominać zwłaszcza, że dosyć często bywał w Radomiu przy okazji wizyt u swojego brata we Wsoli. Mamy już Festiwal Gombrowiczowski i Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza, które promują Radom jako miasto kultury. Rzeźba będzie natomiast materialnym śladem związków pisarza z Radomiem. Mam nadzieję, że podobnie jak to jest w przypadku stolika Leszka Kołakowskiego, również ta rzeźba wzbogaci wygląd deptaka. Stanie się atrakcją dla samych radomian, a także dla gości odwiedzających nasze miasto - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z regulaminem konkursu na rzeźbę przedstawiającą postać Witolda Gombrowicza, ma ona mieć realistyczną, figuratywną formę. Powinien on zostać przedstawiony np. w formie postaci siedzącej przy stoliku, na którym znajdowałyby się szachy z figurami na szachownicy. Rzeźba powinna uwzględniać cechy oddające osobowość np. ironiczny uśmiech czy charakterystyczny gest, a także cechy charakterystyczne dla wizerunku Witolda Gombrowicza, np. fajka lub lornetka,  przez którą w ostatnich latach swojego życia obserwował kawiarniane życie Vence. Autorzy projektów powinni też przewidzieć dodatkowe miejsce dla tych wszystkich, którzy chcieliby zagrać w szachy z Gombrowiczem. W regulaminie konkursu znalazła się jednocześnie informacja, że dopuszcza się również inne ciekawe formy rzeźby.

Termin składania prac konkursowych upływa 18 sierpnia. Pierwszą nagrodą w konkursie będzie udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej wraz z opracowaniem technicznym elementów posadowienia oraz realizacją i montażem formy rzeźbiarskiej między ogrodzeniem kościoła garnizonowego, a kamienicą przy Placu Konstytucji 3 Maja 5. Rzeźba ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 r. w Małoszycach koło Opatowa. Wczesne dzieciństwo (do 1911 roku) spędził w Małoszycach i Bodzechowie, później rodzina przeniosła się do Warszawy. Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Tytuł magistra obronił w 1927 roku. Witold Gombrowicz przyjeżdżał do Wsoli dość regularnie w latach 1924 – 1939. Przygotowywał się do egzaminów, odpoczywał, uprawiał sport, podkochiwał się w sąsiadce z Bartodziejów, wreszcie pisał – m.in. fragmenty „Ferdydurke”. Po studiach miał odbyć aplikację adwokacką u zaprzyjaźnionego radomskiego adwokata - Tadeusza Przyłęckiego, jednak miejscowa palestra należąca w większości do Stronnictwa Narodowego odrzuciła jego kandydaturę. Witolda Gombrowicz opuścił Polskę jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w lipcu 1939 roku. Miał wypłynąć w dwumiesięczny dziewiczy rejs transatlantyku „Chrobry” do Argentyny. Pozostał na emigracji aż do śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE